Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W dniach 03.04 – 19.05.2023 jako Fundacja DR OTIS będziemy organizatorami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski.

Jest to już ósma próba zintegrowania miasta z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzień ten jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi Łomżan na fakt, iż autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta. Wzmacnianie świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności naszego miasta, wykazującej większe zrozumienie, a z czasem i akceptację dla autystycznej odmienności.

Fundacja DR OTIS istnieje od 9 lat i prowadzi działania edukacyjne: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, zaś pod patronatem Fundacji są: Przedszkole Niepubliczne „Motylek” i Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. W Przedszkolach są grupy integracyjne i terapeutyczne zaś w Szkole tylko grupy dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. W placówkach naszych prowadzona jest wszechstronna, specjalistyczna terapia dostosowana do potrzeb edukacyjnych dzieci. Z usług naszych placówek korzystają dzieci z terenu Łomży, jak również dzieci z okolicznych miejscowości.

0388 -DA.jpg

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Obchodzony jest na całym świecie drugiego kwietnia. Został ustanowiony z inicjatywy małżonki władcy Kataru, emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, Jej Wysokości Mozah. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło tę inicjatywę rezolucją z dnia 18 grudnia 2007 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja inicjatywy Jej Wysokości pomogła w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

0313 -DA.jpg

Obchody Dnia są okazją do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób cierpiących na autyzm. W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że: „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”.

Program

03 KWIETNIA 2023

10.00 – 12.00 Niebieski Marsz „Odwróć się – odkryj mnie”

Start: plac przy Parafii pw krzyża Świętego w Łomży

Trasa: Zawadzka – Sikorskiego – Szosa Zambrowska – Polowa - Giełczyńska

- Koniec : parking Plac Niepodległości(dawny dworzec autobusowy)

 

Lekcje o Autyzmie”

Lekcje będą prowadzone Szkołach Średnich po uprzednim zgłoszeniu chęci uczestnictwa

ZAPRASZAMY SERDECZNIE SZKOŁY ŚREDNIE

ZGŁOSZENIA POD NUMEREM: 530417087

Lub na e mail: fundacja.drotis@gmail.com

Zajęcia trwają od 45 minut do godziny

 

03 kwietnia 2023

Niebieski autobus – Autyzm na kółkach”

Autobus linii numer 10 w godzinach 14.00 – 16.00 będzie kursował wraz

z wolontariuszami Fundacji DR OTIS z przekazem informacji na temat spektrum autyzmu

 

III Konkurs Fotograficzny

Autyzm wprowadza zmysły w błąd”

Do dnia 30 kwietnia 2023 termin nadsyłania prac konkursowych. Rozstrzygnięcie

19 maja 2023 w Hali Kultury ul. Stary Rynek 6 o godzinie 10.00

III Konkurs Fotograficzny pt: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” dla pasjonatów, amatorów i profesjonalistów. Termin nadsyłania prac mija dnia 30 kwietnia 2023 roku. Ocena prac przez Jury nastąpi do dnia 10 maja 2023 roku. Organizator powołuje Jury Konkursu w 5 osobowym składzie. Każdy uczestnik może nadesłać do 4 fotografii. Dopuszcza się nadsyłanie tylko własnych prac fotograficznych metodą tradycyjną lub cyfrową. Technika wykonania zdjęć jest dowolna, przy czym fotografie powstałe w rezultacie wyraźnej ingerencji graficznej będą odrzucane. Fotografie zostają nadesłane w formacie odbitek czarno - białych lub kolorowych na papierze fotograficznym a także oryginały zdjęć na płycie CD.

 

Konkurs Plastyczny

Autyzm wprowadza zmysły w błąd”

Do dnia 28.04.2023 termin nadsyłania prac.

Rozstrzygnięcie

19 maja 2023 w Hali Kultury ul. Stary Rynek 6 o godzinie 10.00

 

PODSUMOWANIE

Zakończenie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu „Odwróć się – Odkryj mnie”

Dnia 19 maja 2023 w Hali Kultury ul. Stary Rynek 6 o godzinie 10.00

Rozdanie nagród w konkursie fotograficznym oraz konkursie plastycznym, tort,

i niespodzianka

tekst płatny

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę