Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Ponad 3 i pół tysiąca turystów z Polski i świata

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska przygotowała sprawozdanie z działalności za rok 2022. Punkt Informacji Turystycznej, mieszczący się w Hali Kultury, obsłużył 3 542 turystów, w tym 2 136 turystów indywidualnych z Polski, 37 grup wycieczkowych – 1 234 osoby i 162 turystów z zagranicy. - Za pomocą narzędzi teleinformatycznych (telefon PIT: 660 163 846) obsłużyliśmy w ubiegłym roku łącznie 130 turystów – mówi Wojciech Winko, przewodnik po Łomży, szef LOT ZŁ.

Na działalność z obsługą ruchu turystycznego od 10. marca do końca 2022 r. LOT dostała dotację 70 tys. zł z Urzędu Miejskiego w Łomży, z czego wydatkowała 62 tysiące 80 zł 67 groszy. LOT w ramach poradnictwa turystycznego: informował o atrakcjach Łomży, Piątnicy i regionu i gromadził dane o bazie hotelarsko-gastronomicznej i sportowej oraz o możliwościach wypoczynku w mieście i na Ziemi Łomżyńskiej. Turyści otrzymali ulotki, mapy i foldery. Szczytem sezonu był lipiec 2022, gdy Łomżę odwiedziło – wg danych LOT – 764 osób przyjezdnych. W maju było 445, w czerwcu – 532, w sierpniu – 548. Najsłabsze turystycznie były: styczeń - 79 i grudzień – 74 osoby. Okazuje się ze statystyk LOT, że Łomża najatrakcyjniejsza jest dla mieszkańców 2 województw: podlaskiego – 1332 turystów i mazowieckiego – 836, zaś w następnej kolejności ze śląskiego – 237, warmińsko-mazurskiego - 188, pomorskiego – 178 i wielkopolskiego – 128 odwiedzających. Przyjeżdżali do 604-letniego miasta ludzie z wszystkich 16 województw kraju, nawet z najodleglejszych stron: 36 z zachodniopomorskiego, 23 z lubuskiego,  po 21 osób z kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego, a 16 z opolskiego. 

Wydawnictwa, spotkania, festyny 
LOT zrealizowała 4 publikacje: „Paszport turysty” po polsku – 1500 egz. i po niemiecku – 1000 egz., „Łomża na weekend” - 1000 egz. i „Łomża i Hanka Bielicka” - 1000 egz. W Hali Kultury były 2 spotkania ekspertów na tematy: rynku turystycznego w województwie podlaskim i wpływu atrakcji turystycznych na rozwój turystyki (na podstawie prezentacji „Śladami historii Łomży”). LOT miała stoiska na imprezach plenerowych: „Polska od kuchni”, Podlaski Piknik Rodzinny, Kulturalna Farna.

- Nasz łomżyński Punkt Informacji Turystycznej uzyskał, w wyniku certyfikacji, podwyższoną do 3 gwiazdek ocenę jakości świadczonych usług w Polskim Systemie Informacji Turystycznej – opowiada Pan Winko. - Certyfikacja pracy PIT w Łomży przez PROT umożliwia Miastu Łomża dostęp do instytucjonalnych form promocji turystycznej, m.in., do możliwości nieodpłatnego udziału w wybranych targach turystycznych oraz w szkoleniach turystycznych.

Promocja marki turystycznej Łomży
W siedzibie PIT przyjęto i obdarowano materiałami promocyjnymi, przy okazji wydarzeń w Hali Kultury, cały szereg osób, znanych w Polsce postaci, związanych z kulturą i turystyką, jak również przedstawicieli odwiedzających Łomżę samorządów miast partnerskich. Gościli tam, na przykład: wenezuelska śpiewaczka Beatriz Blanco, gwiazda Muzycznych Dni Drozdowo – Łomża; fotografik Asia Sidorowicz; Kasia i Łukasz, podróżnicy i twórcy bloga Podróżovanie (w vanie); tłumaczka japońskiego Ewa Odagiri; nestor i mistrz fotografii przyrodniczej Tomasz Kłosowski; podróżnik i bloger Jestem Jędrek – Jędrzej Lutostański z Łomży; aktor Jerzy Zelnik; aktorka Ewa Dałkowska; globtroter, radiowiec, twórca „Sjesty” i piosenek Anny Marii Jopek Marcin Kydryński... Gości w PIT było więcej, o czym szef LOT na bieżąco starał się informować na profilu społecznościowym. 

Stowarzyszenie LOT w ramach statutowej działalności wolontariackiej wsparło organizację imprez o charakterze edukacyjnym dla: młodzieży 8. klas SP 1, uczniów „Ekonomika”, Polonii i Polaków z Litwy, gości Centrum Edukacji Nauczycielskiej w Łomży, którzy w Erasmus Plus mieli spotkanie 40 uczniów i nauczycieli z Turcji, Włoch, Portugalii i Rumunii, realizujących z III LO w Ostrołęce  projekt „Job & Study Opportunities”; 19. Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego...

Pomoc Ukrainie, targi i imprezy
Od 2. marca do 22. kwietnia 2022 r. w PIT działał Punkt Informacyjny, związany z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Można było w nim uzyskać po polsku i ukraińsku informacje o procedurach administracyjnych, dotyczących rejestracji uchodźców, formach pomocy i bazie nieodpłatnych miejsc noclegowych. Przez 49 dni (ok. 500 godzin pracy) funkcjonowania Punktu udzielono ponad 570 porad i konsultacji dla około 2000 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w Łomży okresowo bądź na stałe miejsce pobytu. 

Stowarzyszenie LOT brało udział w targach, m.in. Katowicach, Szczecinie, Opolu i Ciechanowie. Przedstawiciel LOT – czytamy w sprawozdaniu za 2022 r. - poruszał się komunikacją zbiorową i nie pobierał za wyjazdy delegacji. LOT promowała w Internecie walory kulturowe i krajobrazowe Ziemi Łomżyńskiej i organizowała wydarzenia kulturalno-rekreacyjne. III Festiwal Szanty nad Narwią kosztował prawie 24 tys. zł, w tym dotacja miejska 12 tys. zł. "Wyścigi pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi – 2022” kosztowały prawie 5 tys. zł, w tym dotacja 4 700 zł. Gra terenowa "Z Łomżą związani i na świecie znani" - wznowienie edycji questu kosztowało 7 250 zł, w tym dotacja 6 500 zł. Publikację wydano w nakładzie 1800 egzemplarzy, a na nagrody zakupiono 50 kubków ozdobionych pamiątkową łomżyńska grafiką. W nakładzie 6000 egz. (600 kompletów) wydano pocztówki, odwzorowujące łomżyńskie murale, i zmodyfikowano zakładkę strony internetowej zasmakujwlomzy na temat murali. 

Zamkowa Góra i Przyjaciele LOT
- Dzięki wsparciu darczyńcy i pracy wolontariackiej, stowarzyszenie uruchomiło uczęszczany punkt widokowy Zamkowa Góra przy ul. Woziwodzkiej z widokiem na panoramę doliny Narwi i tablicą informacyjną z kalendarium Łomży, promującą atrakcje łomżyńskiej starówki – podsumowuje szef Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Wojciech Winko dziękuje za zgodną współpracę wielu instytucjom. Między innymi, to: Galeria Pod Arkadami, ŁTN imienia Wagów, oba muzea w Łomży i jedno w Drozdowie,  „Ekonomik”, „Budowlanka” i Hala Kultury. LOT zaangażowała się do udziału w pracach: Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Ogólnopolskiego Forum POT – ROT - LOT, zrzeszającego certyfikowane Punkty Informacji Turystycznej w kraju.

wykrestur2.JPG

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę