Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Ogromne zobowiązanie wisi nad MPGKiM

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Aby zachować płynność finansową zakładu, w 2025/2026 roku MPGKiM będzie musiało ponownie negocjować z Urzędem Marszałkowskim przedłużenie harmonogramu spłat. W taki sposób zastępca prezydenta Andrzej Garlicki wyjaśnia kwestię ciążącej około ponad 10 milionowej kary śmieciowej.

Urząd Marszałkowski za składowanie w latach 2012-2013 ponad limit śmieci na wysypisku w Czartorii naliczył w sumie ponad 10-milionowe kary. Miasto Łomża wyczerpało drogę sądowo-administracyjną i należność spłaca. Roczna rata wynosi obecnie 100.000 zł, z tego prawie 18 tys. zł to odsetki. 

Wiceprezydent Andrzej Garlicki wyjaśnia, że Miasto Łomża nie przekazuje MPGKiM na ten cel dotacji. Oznacza to, że Zakład Budżetowy pieniądze na spłatę kary musi „ściągnąć” z mieszkańców.

Z odpowiedzi udzielonej radnemu Dariuszowi Domasiewiczowi wynika, że aktualne decyzje rozkładające wspomnianą karę na raty, kończą się w 2025 i 2026 roku. Wówczas to do spłaty pozostanie jeszcze ponad 7 mln zł + odsetki. 

- W obecnej kadencji samorządu spłaty rozłożone są praktycznie symbolicznie, gdyż za dwie w/w kary spłacamy łącznie z dużymi ponad 20% odsetkami 100.000 zł rocznie. Powoduje to, że dług jest spłacany ale zmniejsza się również symbolicznie – komentuje radny Domasiewicz. - Według obowiązującego harmonogramu ogromny problem dla MPGKiM, który może zagrozić  utratą płynności finansowej zakładu pojawi się już  w 2025 roku, gdy do spłaty z odsetkami będzie kwota 732.234 zł, natomiast w 2026 roku, gdy trzeba będzie zapłacić kwotę 8.035.739 zł, utrata płynności i poważny problem dla miasta Łomża, jest właściwie przesądzony.

- Czy to przypadek, że podobnie jak w spłacie miejskich kredytów największe obciążenia odkładane są "na potem" ? Nie wiem. - zastanawia się Domasiewicz i dodaje, że będzie to jedno z większych wyzwań samorządu i włodarza miasta Łomża w kolejnej kadencji samorządu przypadającej na lata 2024-2029.

Z danych udostępnionych przez ratusz wynika, że jedna kara wyniosła 7.173.847 zł + 1.461.892 zł odsetek (8.635.739 zł), a druga 1.243.627 zł + 288.607 zł odsetek (1.532.234 zł). Daje to w sumie 10.167.973 zł.

Zobowiązanie to nie jest ujęte w WPF (wieloletnia prognoza finansowa miasta) w związku z powyższym nie jest sumowane do długów, które posiada miasto Łomża.

 

„Karę za śmieci” Łomża spłacać będzie 85 lat?

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę