Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Planując budowę lub zakup domu, ewentualnie innej nieruchomości, można pożyczyć na ten cel pieniądze od banku. Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny krok po kroku? Elementem wyróżniającym ten typ kredytu jest zabezpieczenie - to tzw. hipoteka. Kredyt udzielany jest długoterminowo i przeważnie dotyczy sporej kwoty. O udzielenie kredytu hipotecznego mogą wnioskować osoby ze zdolnością kredytową, umową o pracę na czas nieokreślony, które mogą udokumentować wystarczająco wysokie zarobki.

 Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Kredyty hipoteczne: jak starać się o taki kredyt?

Przed rozpoczęciem formalności bankowych związanych z kredytem hipotecznym warto dobrze się przygotować - pozwoli to uniknąć niespodzianek. Bardzo ważne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Składa się na nią kilka czynników, m.in. wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy o pracę, posiadane już kredyty, ewentualna obecność w bazach dłużników. Oceniając z wyprzedzeniem zdolność kredytową unika się zbędnego wnioskowania o kredyt w przypadku zbyt niskiej wartości. Każdy składany wniosek obniża tymczasowo zdolność, nie warto więc tego robić.

Starając się o kredyt hipoteczny warto też wstępnie wiedzieć, jakiego obiektu ma dotyczyć. Takie informacje trzeba będzie przedstawić we wniosku kredytowym. Są niezbędne, by poprawnie oszacować koszt kredytu hipotecznego.

Bardzo rozsądnym krokiem na początku jest porównanie ofert kredytów hipotecznych lub posłużenie się narzędziami takimi jak kalkulator kredytu hipotecznego. Niektóre osoby udają się po prostu do tego banku, w którym mają założone konto. Tymczasem najtańszy kredyt hipoteczny można uzyskać w innej instytucji - warto to sprawdzić. Przydatna będzie porównywarka kredytów hipotecznych. Narzędzie dostępne jest na stronach poświęconych finansom, np. tutaj https://porownywarkafinsowa.pl/kredyty-hipoteczne/ przy czym dobrze jest korzystać z witryn niepowiązanych z żadną instytucją. Gwarantuje to, że nie będą przekazywały stronniczych danych.

Niektóre osoby zainteresowane pożyczką hipoteczną pomijają znaczenie wkładu własnego, a tymczasem jest to niezwykle istotny czynnik wpływający na decyzję kredytową. Wkład własny znacząco zmniejsza całkowity koszt kredytu, bo potrzebna kwota jest dużo mniejsza. W idealnej sytuacji są ludzie starający się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego i posiadające pewne oszczędności.

Kredyt hipoteczny - jakie problemy mogą się pojawić?

Starając się o kredyt hipoteczny warto kierować się zasadą, że pośpiech jest złym doradcą. Kupowanie nieruchomości nigdy nie powinno odbywać się bez przemyślenia. Po założeniu, że osoba składająca wniosek kredytowy ma odpowiednio wysoki wkład własny i równie wysokie zarobki, bank będzie starał się zachęcić ją do zaakceptowania oferty. Poleganie na pierwszej lepszej ofercie, która "przejdzie", rzadko kiedy prowadzi do zadowalających efektów.

Warto szukać i porównywać oferty. Bardzo istotne są dodatkowe elementy powiązane z kredytem, np. ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń. Owszem, całkowita kwota kredytu staje się wtedy większa, ale zyskuje się dodatkową ochronę w razie problemów. Trzeba jednak również sprawdzić, czy ubezpieczyciel daje dobre warunki.

W każdym kredycie hipotecznym dużo zmienia oprocentowanie kredytu. Należy zwrócić uwagę, czy jest to oprocentowanie stałe. To coś, czego można być pewnym, natomiast oprocentowanie zmienne niesie ze sobą ryzyko niemiłych niespodzianek w przypadku np. pogorszenia się sytuacji rynkowej. Koniecznie trzeba sprawdzić, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RSSO). To parametr bardziej istotny niż sama wysokość oprocentowania.

Ważne jest również przyjrzenie się różnym opłatom dodatkowym - nie zawsze są one wyraźnie wypisane na umowie kredytowej. Do kredytu może być dołożona karta kredytowa, może być konieczne wniesienie tzw. opłaty przygotowawczej albo założyć konto w banku, który udziela kredytu.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę