Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Silna reprezentacja Łomży na „Radość spod kapelusza”

Aż 16. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych zakwalifikowało się do finału XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Kilkoro z nich, w tym Julia Krajewska oraz Magdalena Głębocka i Eryk Wojtowski, zwycięzcy konkursu w latach 2022 i 2021, zaprezentowało bardzo dojrzałe, aktorskie interpretacje wykonywanych utworów. Już w najbliższą sobotę 11 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju, walcząc nie tylko o zwycięstwo w kategorii monolog/wiersz oraz piosenka, ale również o Grand Prix.

Lokalne eliminacje, mające wyłonić finalistów ogólnopolskiego etapu konkursu, tradycyjnie już odbywają się tydzień przed jego finałem w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy organizującej „Radość spod kapelusza” parafii Krzyża Świętego. W tym roku przed jury w składzie: Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko i Alicja Żelazna stanęło ostatecznie 16. uczestniczek i uczestników – kilkoro wyeliminowały choroby lub inne życiowe sytuacje. Przeważali wśród nich podopieczni Doroty Przestrzelskiej, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Poziom eliminacji był znacznie wyższy niż w latach ubiegłych, co znalazło potwierdzenie w zakwalifikowaniu do finału niemal wszystkich, bo aż 15. występujących w sobotę. W kategorii monolog/wiersz zakwalifikowano osiem osób: Otylię Boroń (I LO), Hannę Horoszewską (I LO), Wiktorię Szklanecką (SP 1 Łomża), Julię Krajewską (II LO), Marię Polak (I LO), Stanisława Śmiechowskiego (I LO), Szymona Głodkowskiego (I LO) i Eryka Wojtkowskiego (I LO). Tu widzów najbardziej rozbawiła makabryczną humoreską „Wesoły dentysta” Bogdana Brzezińskiego Hanna Horoszewska, a bardzo dojrzałe interpretacje zaprezentowali Julia Krajewska, (druga w ubiegłorocznym konkursie, jego uczestniczka w latach 2019-21), perfekcyjnie wcielająca się w Hankę Bielicką w monologu „Rozwiedziona w sądzie” oraz Eryk Wojtkowski (zwycięzca konkursu w roku 2021 uczestnik wcześniejszej edycji), niezrównany w humorystycznym monologu „Tylko bez nazwisk” Leona Wyrwicza.

W kategorii wokalnej do finału weszło osiem uczestniczek: Oliwia Szmitko (II LO), Amelia Borusiewicz (I LO), Marta Muzyk (I LO), Magdalena Głębocka (I LO), Magdalena Jemielita (ROK Łomża), Anna Pieńkowska (ROK Łomża), Sylwia Filter (ROK Łomża) oraz Weronika Łada (I LO, przesłuchana przez jury w niedzielę, wyróżniona w ubiegłorocznym konkursie). Poziom wśród wokalistek był bardzo wyrównany, by wspomnieć tylko o Amelii Borusiewicz, poruszająco śpiewającej „Ukradła Cyganka kurę” z tekstem Agnieszki Osieckiej czy o Magdalenie Jemielitej (trzeciej w konkursie 2020, ale w kategorii monolog/wiersz), potrafiącej ciekawie oddać specyficzny humor ballady „O jednej Wiśniewskiej” Jerzego Jurandota, ale wszystkie rywalki zdeklasowała Magdalena Głębocka. Zwyciężczyni kategorii wokalnej w ubiegłorocznym konkursie, w którym śpiewała evergreen „Grande valse brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk, tym razem zaskoczyła jeszcze bardziej, sięgając po jeszcze bardziej nieoczywisty utwór, „The Curse Of Millhaven” Nicka Cave'a & The Bad Seeds. W polskiej wersji językowej, jako „Przekleństwo Millhaven”, zabrzmiał on nad wyraz mrocznie, wręcz demonicznie, a do tego była to w pełni świadoma kreacja, dopracowana nie tylko pod względem wokalnym, ale również aktorskim. Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza” ma teraz tydzień czasu na doszlifowanie repertuaru i wprowadzenia doń ostatecznych korekt.

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 11 marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, a wcześniejsze edycje i poziom tegorocznych eliminacji tylko utwierdzają w przekonaniu, że ponownie będzie czego słuchać.

Wojciech Chamryk 

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę