Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pieniądze ukradzione z konta bankowego można odzyskać!

Cyberprzestępstwa to kolejne zagrożenie dla naszych pieniędzy. Media codziennie informują o osobach, które utraciły z rachunku bankowego dziesiątki tysięcy złotych, zorientowały się, że ich konto jest puste, a nawet dowiedziały się o konieczności spłaty nigdy niezaciąganego kredytu bądź pożyczki.

Ze statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość transakcji oszukańczych dokonanych jedynie przy użyciu przelewów i tylko III kwartale 2022 roku wynosiła ponad 51 milionów zł – zauważa ekspert serwisu NieautoryzowanaTransakcja.pl.

Ofiarą może być każdy

Okoliczności, w jakich można paść ofiarą oszustów są banalne. Wystarczy opłacić rachunek za prąd przesłany na skrzynkę mailową, porozmawiać z pracownikiem banku informującym o próbie wstrzymania podejrzanego przelewu lub sfinalizowa sprzedaż przedmiotu za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami.

Efekt takich historii jest często ten sam: utrata oszczędności z konta bankowego. Po uświadomieniu sobie, że padło się ofiarą oszustwa pojawia się wstyd, że człowiek tak łatwo pozwolił się zmanipulować. Bycie poszkodowanym w wyniku takiej kradzieży to jednak żaden powód do wstydu. Liczba Polaków wykorzystanych w ten sposób idzie w tysiące. Wbrew pozorom okradane są nie tylko osoby starsze. Ofiarami równie często padają ludzie młodzi, którzy – wydawałoby się – lepiej radzą sobie z nowymi technologiami. Biorąc pod uwagę jak profesjonalnie działają przestępcy i jak zaawansowanych metod socjotechnicznych używają wina wcale nie leży po stronie pokrzywdzonego.

Odzyskanie pieniędzy jest możliwe

Zgłoszenie sprawy na policję, mimo że jest obowiązkowe, nie daje pewności na odnalezienie sprawcy i odzyskanie pieniędzy. Z kolei reklamacja złożona w banku najczęściej zostaje odrzucona.

Kiedy powyższe metody ratowania pieniędzy zawiodą nie oznacza to jednak definitywnej utraty szans na ich odzyskanie! Ukradzione w ten sposób z konta środki są bowiem tzw. nieautoryzowaną transakcją, czyli taką operacją, na którą płatnik nie wyraził zgody. Polskie prawo stanowi jasno, że w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej bank powinien bezwarunkowo i niezwłocznie zwrócić klientowi utraconą kwotę. W praktyce oznacza to przywrócenie rachunku bankowego do stanu, jaki istniałby, gdyby transakcja oszukańcza nie zaistniała.

Przyczyny, dla których mimo ustawowego obowiązku instytucje finansowe tego nie robią są różne, ale warto walczyć o swoje prawa i pieniądze zwracając się z podobnym problemem do specjalistów. Pomoc w takich sprawach można uzyskać za pośrednictwem serwisu NieautoryzowanaTransakcja.pl, którego celem jest wspieranie i działanie na rzecz osób poszkodowanych przez cyberprzestępców wskutek nieautoryzowanych transakcji właśnie. Należy pamiętać, że starania takie będą możliwe tylko wtedy, gdy nie upłynęło jeszcze 13 miesięcy od jej dokonania.

W obliczu coraz bardziej wyspecjalizowanych metod stosowanych przez internetowych oszustów, polskie przepisy regulujące kwestie nieautoryzowanych transakcji zapewniają pokrzywdzonemu klientowi banku jako konsumentowi odpowiednią ochronę swoich praw. To, że odzyskanie pieniędzy jest jak najbardziej realne potwierdzają liczne wyroki sądów.

Więcej szczegółów na ten temat znajduje się na stronie NieautoryzowanaTransakcja.pl. Zachęcamy do zgłaszania swoich problemów w celu bezpłatnej ich analizy poprzez znajdujący się tam formularz kontaktowy lub pod adresem kontakt@nieautoryzowanatransakcja.pl.

 

Serwis NieautoryzowanaTransakcja.pl działa w ramach projektu realizowanego przez Polską Fundację Filary Rozwoju.

 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę