Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Festiwal Walizka z rekordowym ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Lalki i Aktora otrzymał aż 249 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To rekordowe dofinansowanie w 36-letniej historii festiwalu, efekt tego, że wniosek łomżyńskiego teatru został bardzo wysoko oceniony, uzyskując najwyższą punktację spośród ponad trzystu aplikacji związanych z różnorodnymi działaniami teatralnymi.

Festiwal Walizka jest od lat jedną z wizytówek Łomży. Zmieniał się przez 35 lat, ale zawsze priorytetem jego organizatorów, nawet podczas dwóch bardzo trudnych, pandemicznych edycji lat 2020 i 2021, było prezentowanie łomżyńskiej publiczności spektakli ważnych i ciekawych artystycznie, nierzadko mających w Łomży swą polską premierę. Od roku 1987 podczas festiwalu można było obejrzeć ich około 600, a Łomżę odwiedziły setki teatrów z ponad 40 krajów całego świata. Poza nurtem konkursowym, każdego roku obejmującym kilkanaście wyselekcjonowanych przez radę programową spektakli, ogromnym zainteresowaniem widzów cieszy się wciąż część plenerowa, odbywająca się w różnych punktach Łomży pod hasłem „Moje miasto”. To wydarzenia pozakonkursowe, przede wszystkim duże widowiska i spektakle, wystawiane przed liczącą setki osób widownią. Takiej imprezy nie da się przygotować bez dodatkowych środków finansowych, a gros z nich pochodzi z ministerialnych grantów.

W roku 2021 Teatr Lalki i Aktora otrzymał na festiwal dofinansowanie 153 tysięcy złotych, w ubiegłym zaś 100 tysięcy złotych – tegoroczny grant jest więc rekordowo wysoki, najwyższy w historii festiwalu. Zespół ministerialnych ekspertów bardzo wysoko ocenił merytoryczną, organizacyjną i strategiczną stronę wniosku TLiA, a jego punktacja końcowa to 88 punktów, gdzie o ministerialne dofinansowanie wystapiły w tym roku aż 354 teatry, fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Dzięki takiemu wsparciu zadania „36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka” program zaplanowanej w dniach 31 maja – 3 czerwca imprezy będzie jeszcze ciekawszy. W Łomży wystąpią teatry z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Francji, Gruzji, Kanady, Niemiec, Polski, Słowenii i Ukrainy, a nurt konkursowy dopełnią, tak lubiane przez widzów, różnorodne spektakle i wydarzenia plenerowe. 

„Konkursowym zmaganiom towarzyszyć będą interesujące wydarzenia off, odbywające się w różnych przestrzeniach miejskich, m. in. przy katedrze, w parku im. Jana Pawła II oraz, po kilkuletniej przerwie, na Starym Rynku. Mamy głęboką nadzieję, że tegoroczny program będzie bogaty artystycznie i ciekawy dla uczestników, gości i widzów, a Łomża znowu przez te kilka dni będzie przeżywała święto teatru” – podają organizatorzy tegorocznej Walizki.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę