Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Przyrasta legalnie pracujących cudzoziemców

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Prawie 30 tys. cudzoziemców legalnie pracuje w województwie podlaskim. W Polsce ich liczba przekroczyła milion. W stosunku do 2021 roku oznacza to 20% wzrost.

Statystyki ZUS z końca ubiegłego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec 2022 roku liczba ta przekroczyła 1,063 mln. To wzrost w ciągu roku o ponad 20 proc. W województwie podlaskim jeszcze trzy lata temu składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały tylko za blisko 12,6 tys. osób legitymujących się zagranicznym paszportem, obecnie za 28,6 tys.

W Polsce najwięcej  obywateli Ukrainy
- Z wszystkich narodowości, które pracują w naszym kraju niezmiennie od wielu lat na pierwszym miejscu, są obywatele Ukrainy. Ich liczba sięga 746 tys. Stanowią oni ponad 70 proc. wszystkich pracujących obywateli z innych państw. W województwie podlaskim w ciągu roku ich liczba wzrosła o 616 osób, by na koniec grudnia 2022 roku wynieść 9,2 tys. W naszym regionie Ukraińcy stanowią jedynie 32 proc. ogółu obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego. 

Z najdalszych zakątków  świata do województwa podlaskiego
Do Polski przyjeżdżają i podejmują pracę obywatele z ponad 160 krajów. W województwie podlaskim do ubezpieczenia zgłosili się cudzoziemcy 75 różnych narodowości z całego świata. Wśród nich są przedstawiciele Tadżykistanu, Birmy, Zimbabwe, czy Peru. Jest też  nawet trzech pracowników z Australii.

Najliczniejszą grupę stanową jednak nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Liczba pracujących w Podlaskiem obywateli z Białorusi aktualnie wynosi ok. 14 tys. i stanowi 48 proc. wszystkich cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie. Jeszcze trzy lata temu Białorusinów było jedynie 6 tys., a wzrost ich liczby przekroczył 129 proc. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 10 tys. pracuje na podstawie umowy o pracę. 

Ubezpieczenia obcokrajowa
- Cudzoziemiec, który podpisał umowę o pracę w naszym kraju, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak obywatel Polski, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki takiej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie wlicza się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.

źródło: ZUS

 

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę