Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

"Uczcić pamięć o bohaterskich i walecznych żołnierzach Armii Krajowej"

Główne zdjęcie
Senator RP Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska

„Była jedną z największych u najlepiej zorganizowanych konspiracyjnych organizacji wojskowych z własnymi oddziałami zbrojnymi w Europie” - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca Garnizonu Łomża w 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.

Początki AK sięgają sięgają 27. września 1939 roku, kiedy utworzono konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polsce, przekształconej w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej. Rozkazem Naczelnego Wodza 14. lutego 1942 roku ZWZ przekształcono w Armię Krajową, która miała scalać podziemie wojskowe. Latem 1944 roku AK liczyło około 380 tysięcy żołnierzy, co należy dziś uznać za imponującą liczbę. 

- Naczelnym celem działalności Armii Krajowej była samoobrona oraz przygotowanie do powszechnego powstania w momencie załamania okupanta – mówił podczas uroczystości pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej płk Gałązka. - Walka prowadzona była przede wszystkim poprzez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie – podkreślał.

Obwód AK Łomża wchodził w skład Inspektoratu Łomżyńskiego stanowiącego część Okręgu Białystok. W ramach tych struktur działali także żołnierze 33 pułku piechoty, rozbitego we wrześniu 1939 roku pod Andrzejewem i Łętownicą. Po wkroczeniu sowietów łomżyńskie oddziały AK zostały rozbrojone. Żołnierzy skierowano do Ludowego Wojska Polskiego w Białymstoku, a cześć z nich NKWD deportowało do sowieckich łagrów. Ostatecznie 19 stycznia gen. Okulicki zdecydował o rozwiązaniu AK. Około 115 tysięcy „AKowców poległo”, a 50 tysięcy wywieziono do ZSRR. 

- My dzisiaj zebraliśmy się aby wspólnie uczcić pamięć o bohaterskich  i walecznych żołnierzach Armii Krajowej, którzy wiedzeni duchem patriotyzmu walczyli o naszą wolność - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. bryg. Mariana Raganowicza, organizatora uroczystości.  

Lech Szabłowski, starosta łomżyński podkreślał, że „Pamięć o rocznicy utworzenia największej i najlepiej zorganizowanej w Europie polskiej konspiracyjnej organizacji wojskowej walczącej z okupantem niemieckim jest niezwykle ważna i potrzebna. Współczesny przekaz historyczny na świecie nie oddaje zasług Polaków walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej. To nie tylko deprecjonuje Bohaterów tamtych czasów, ale wytwarza nieprawdziwy obraz naszego Narodu, rzutujący na teraźniejszość." 

O tragicznych losach walczących w AK mówiła Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński.

"Obchodząc tą rocznicę mam w pamięci, że historia z żołnierzami Armii Krajowej obeszła się w okrutny sposób - byli męczeni i mordowani pod okupacją niemiecką, jak też po wyzwoleniu z niej. Ich gehenna, była ceną naszej Wolności. Trzeba pamiętać o tym każdego dnia wykonując swoje codzienne obowiązki i zadawać sobie przynajmniej od czasu do czasu pytanie - jak z tej wolności korzystamy? I reagować stosownie do odpowiedzi." 

Przybyłe delegacje złożyły kwiaty, oddały honory. W imieniu mieszkańców Łomży biało-czerwoną wiązankę złożył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

 

Foto: Senator RP Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska
Foto: Płk Paweł Gałązka, dowódca Garnizonu Łomża
Foto:
Foto: Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Foto: Prezydent Mariusz Chrzanowski w towarzystwie radnych Marcina Dębka i Ireneusza Cieślika
Foto: Delegacja wojska polskiego z pułkownikiem Pawłem Gałązką
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę