Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Składają o 500 plus

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli od początku lutego 42,3 tys. elektronicznych dokumentów o 500 plus. ZUS informuje, że rozpatrzył ich już 82 proc.

Od początku lutego opiekunowie drogą elektroniczną mogą składać wnioski o świadczenie "Rodzina 500 plus"  na nowy okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. „Żeby otrzymać wypłatę w nowym okresie świadczeniowym, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną” - informuje ZUS.

- Tylko do poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli już ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. W naszym regionie wpłynęło ponad 42,3 tys. wniosków, co stanowi 18 proc. w stosunku do liczby złożonych dokumentów na aktualnie wypłacany okres świadczeniowy. Zakład przyznał już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które już przyznano świadczenie, przekroczyła 2,2 mln – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS przypomina, że data złożenia wniosku ma bardzo istotne znaczenie. Jeśli poprawnie wypełniony dokument zostanie wysłany do 30 kwietnia 2023 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Gdy  wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Z kolei gdy rodzic spójni się i złoży wniosek dopiero w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września, ale już tylko z wyrównaniem od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. Złożenie wniosku później niż do końca czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę