Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Czy pamiętasz słoneczny Dzień swojego Nauczyciela...?

- Starsi, siwi panowie i starsze panie pozdrawiają mnie, rozmawiają i wspominają ze wzruszeniem czasy, gdy przed wielu laty chodzili do szkoły – mówi 87-letnia emerytowana nauczycielka Hanna Jabłońska, do której zadzwoniliśmy w Dniu Edukacji Narodowej. Na ręce absolwentki z 1953 r. w Liceum Pedagogicznym w Łomży złożyliśmy życzenia zdrowia, radości, sympatii i dobrej pamięci.

W Łomży uczy i wychowuje młode pokolenie Polaków około 1 200 nauczycieli w 29 publicznych placówkach oświatowych: to 9 przedszkoli, 7 szkół podstawowych, 7 szkół ponadpodstawowych, w tym technika w 4 zespołach, Zespół Szkół Specjalnych, 3 Bursy Szkolne, CKZiU i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Dzień Edukacji Narodowej to też święto pracowników administracji i obsługi, których jest ponad 500. Tradycyjny Dzień Nauczyciela świętują również pedagodzy z placówek niepublicznych i z uczelni wyższych, więc warto i o niepoliczonych w artykule ludziach pamiętać lub przypomnieć sobie, zadzwonić, odwiedzić, napisać i wyrazić wdzięczność za ich trud. 

Codzienna radość z poświęcenia dzieciom czasu
Co jest najważniejsze w zawodzie nauczyciela...? - Kochać dzieci i myśleć, czego one potrzebują – radzi nauczycielka, która 35 lat pracy zawodowej poświęciła wprowadzaniu najmłodszych w świat znaków graficznych, literek i liczb. Setki dzieci nauczyło się pisać, czytać i liczyć u Kochanej Pani Hani. Zawsze dbała o piękno literackiej i codziennej polszczyzny. Prowadziła grupy recytatorów, m.in. z nieżyjącym Andrzejem Smakowskim. Przygotowywała programy jak spektakle teatralne na akademie w piętrowej Szkole Podstawowej nr 3, która mieściła się na osiedlu przy starym szpitalu.

- Uczennice i uczniowie z dawnych lat pozdrawiają mnie do dzisiaj nawet w Internecie, z którego wprawdzie sama nie korzystam, ale córka mi opowiada – uśmiecha się ulubiona Pani od polskiego z czarno-białych zdjęć w albumie dzieciństwa i w biografii niejednego absolwenta „Trójki”. Zdaniem Hanny Jabłońskiej, ważny jest program nauczania, ale jeszcze ważniejsze jest zrozumienie, okazane wychowankom. Starała się poznawać sytuację rodziny dziecka, zwłaszcza jeżeli miało trudności w nauce, ponieważ wiązało się to z trudnymi warunkami w domu... Żyła i uczyła w różnych, ciężkich i lżejszych epokach historii, pamiętając rządy za Stalina i Bieruta, Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego...

- Życzę nauczycielkom i nauczycielom, żeby ich nie brakowało w szkołach i przedszkolach – mówi z życzliwością do następczyń i następców Hanna Jabłońska, ucząca – jak wspomina - od 1953 r. do 1989 r. Doświadczona Nestorka oświaty życzy młodszym koleżankom i kolegom, żeby w pracy na co dzień czuli radość z poświęcenia dzieciom czasu, energii, cierpliwości, wiedzy i serca: - Gdybym raz jeszcze mogła się urodzić i przeżyć ponownie swoje życie, chciałabym znów być nauczycielką.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Hitler, Stalin, Bierut i... śmiech po 60 latach

230804070022.gif
mm
pt, 14 października 2022 13:37
Data ostatniej edycji: pt, 14 października 2022 20:25:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę