VI Polsko - Niemiecki Festiwal dla Młodych Muzyków - Bremen 2022
W dniach 16 - 20 w Bremen przebywała grupa młodzieży z naszej szkoły. Poniżej można zapoznać się z relacją z tego ważnego wydarzenia i obejrzeć kilka pamiątkowych fotografii.
W dniach 16-20 września odbył się VI. Polsko-Niemiecki Festiwal dla Młodych Muzyków, Bremen 2022.
W tym ważnym dla sąsiadujących ze sobą krajów wydarzeniu kulturalnym, uczestniczyło ok. 130 młodych adeptów sztuki, głównie z Polski i Niemiec, a także gościnnie z Ukrainy.
Podczas pięciu dni festiwalowych utalentowani artyści, grający na fortepianie, skrzypcach, gitarze a także będący członkami zespołów wokalnych czy chórów, uczestniczyli w warsztatach muzycznych, wykładach, forach dyskusyjnych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z Polski, Niemiec, Szwajcarii a także Ukrainy.
Mając na uwadze w szerokim słowa znaczeniu edukację młodego pokolenia, organizatorzy zaprosili wszystkich do zwiedzania jednej z największych na świecie fabryk mercedesa, jak również do zapoznania się z prywatną kolekcją sztuki współczesnej będącej w posiadaniu Państwa Hollweg. To właśnie tutaj, oprócz prac największych twórców malarstwa czy rzeźby XX i XXI wieku, można było podziwiać "świeżo" zakupione wszystkie dzieła jednego z największych artystów wszechczasów Johna Cage'a.
Podczas dni festiwalowych uczestnicy brali udział w dwóch koncertach, w tym w budynku średniowiecznej katedry bremeńskiej. Licznie zgromadzona widownia podziwiała kunszt i osiągnięcia młodego pokolenia. Całość koncertu, pod batuta Prof. Dawida Bera, uwieńczona była przepięknym wykonaniem działa polskiego kompozytora Józefa Świdra, Czego chcesz od nas Panie, zaprezentowanym przez 3 uczestniczące w warsztatach chóry.
Przyjazna atmosfera, chęć spędzania ze sobą czasu dzieci i młodzieży z Polski i Niemiec, nawiązywanie nowych przyjaźni, przygotowywanie wspólnych planów - to znak, iż warto i trzeba umożliwiać młodemu pokoleniu, aby się spotykali, rozmawiali, porównywali i po prostu cieszyli się jak najdłużej byciem ze sobą!
Dla organizatorów, radość, zaangażowanie i chęć dzielenia się pięknem, głównie dwóch sąsiadujących krajów, była największą gratyfikacją i inspiracją do przygotowania przyszłorocznej edycji festiwalu.
Uczniowie naszej szkoły również mieli przyjemność brać udział w tym przedsięwzięciu. Ośmioro uczniów klasy fortepianu, skrzypiec i gitary wraz z paniami Katarzyną Barteczek i Emilią Vytlacil spędzili bardzo twórczy czas, ucząc się, zawierając znajomości i zacieśniając przyjaźnie z młodzieżą z Polski i poza nią.
Cieszymy się, że nasza szkoła mogła być częścią tego wydarzenia .