Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Dwudniowe święto ulicy Farnej

Koncerty, wystawy, liczne warsztaty i zajęcia dla najmłodszych, a do tego ogłoszenie wyników oraz prezentacja efektów konkursów „Łomża – moja mała Ojczyzna” i „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. To tylko niektóre z atrakcji, przygotowane przez Inicjatywę Społeczną Kulturalna Farna, wspieraną przez MDK-DŚT, podczas dwudniowej imprezy integracyjnej, zorganizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. W czwartek impreza zacznie się o 17:00 i potrwa cztery godziny, w rozpoczynający weekend piątek będzie dłuższa.

Do Budżetu Obywatelskiego zgłaszane są rozliczne inicjatywy, mające ułatwić i uprzyjemnić życie mieszkańcom Łomży. Z każdym rokiem wśród tych propozycji jest coraz więcej imprez integracyjnych i wydarzeń kulturalnych, a inicjatywa Kulturalnej Farnej scala je w ramach jednego, ale dwudniowego wydarzenia. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do takiej kameralnej, łączącej historię – ulica powstała jeszcze w XV wieku – z teraźniejszością, integracyjnej imprezy, bo to ścisłe centrum dawnej Łomży, tuż obok katedry i innych zabytków, z ławeczką Hanki Bielickiej na przeciwległym krańcu. Organizatorzy, to jest: Kulturalna Farna, Cafee Deptak, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, restauracja Na Farnej, Studio Wokalne eMDeK i Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, przygotowali szereg atrakcji dla młodszych i starszych, mieszkańców starówki i turystów. 

W czwartek 23 czerwca wszystko rozpocznie się o godzinie 17:00, od godzinnego występu młodych wokalistów Studia Wokalnego eMDeK, wychowanków Magdy Sinoff. Przy tym akompaniamencie o 17:30 Ewa Gąsiorowska poprowadzi warsztaty plastyczne „Kapelusze Pani Hani”, a już o 18:15 Kalina Luchcińska, jedna z najbardziej utalentowanych podopiecznych Magdy Sinoff, zaprezentuje recital „Piosenki tylko z dobrych płyt”. O 18:45 rozpocznie się pokaz tworzenia ceramiki w wykonaniu Adama Twardowskiego z Pracowni Pana Twardowskiego, po czym od godziny 19:00 znowu będzie rozbrzmiewać muzyka, ponieważ Marta Perkowska wykona „Piosenki Osieckiej i nie tylko…”. Po półgodzinie ponadczasowej muzyki i poetyckich tekstów nastąpi pokaz prac konkursowych „Hanka Bielicka w oczach dzieci”, wykonanych przez uczniów Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Łomży, po czym Magda Sinoff i pianista Dawid Perkowski o 19:45 nauczą wszystkich chętnych piosenki „My z Łomży”, evergreenu z repertuaru Hanki Bielickiej, a na finał nastąpi jej wspólne wykonanie. Już o godzinie 20:00 Dawid Perkowski wystąpi w roli akompaniatora, swoistego tapera, zapewniającego muzyczny podkład do trwającego 60 minut pokazu slajdów „Łomża w dawnej fotografii”.

Drugi dzień imprezy w piątek 24 czerwca również rozpocznie się o godzinie 17:00, od półgodzinnego występu Studia Wokalnego eMDeK, podczas którego Dominika Szabłowska, Łucja Baczewska, Roksana Ksepka, Kinga Kossakowska i Aleksander Szymański zaśpiewają „Piosenki na lato”. O 17:30 Ivayla Żivkova Roszak poprowadzi warsztat plastyczny dla dzieci w ramach autorskiego kursu estetyki i kreatwności, a powstałe w jego trakcie prace zostaną wyeksponowane, zaś o 17:40 Adam Twardowski ponownie pokaże jak powstaje ceramika. Niemal jednocześnie, bo o 17:45 przewodnik i pasjonat lokalnej historii Wojciech Winko z LOT Ziemia Łomżyńska wygłosi  prelekcję „Uliczka Farna i jej historia”, po czym Wojciech Błachnio przeprowadzi konkurs wiedzy o Łomży. Kolejne punkty programu drugiego dnia imprezy to „Recital niezapomnianych piosenek” Oliwii Szmitko, kolejnej, bardzo utalentowanej wokalistki eMDeKu, mistrzowsko śpiewającej choćby piosenki Anny German oraz Łomżyńskie questy, gdzie losowanie poprowadzi Wojciech Winko. Wtedy też zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Łomża – moja mała Ojczyzna”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 i Jacka Sokołowskiego. Kwadrans przed godziną 19 na scenie pojawią się Julia Kuzyka i Łukasz Bojaczuk: młodzi wokaliści z Białegostoku, w Łomży znani z licznych konkursów i współpracy z eMDeKiem, którzy wykonają 45-minutowy program „Farna na jazzowo”. Na godzinę 19:30 zaplanowano otwarcie dorocznej wystawy środowiskowej łomżyńskich artystów w Galerii na Farnej – jej komisarzem jest Ivayla Żivkova Roszak, a swój udział na tę chwilę potwierdziło 24. lokalnych artystów i twórców.

Finałem święta Farnej będzie koncert „Nie tylko rock & roll” Magdy Sinoff z zespołem, trwający od 20:15 do 22:00. Solistce będą towarzyszyć: Przemysław Zalewski – instrumenty klawiszowe, Przemysław Kamiński – gitary, Artur Pawelczyk– gitara basowa, Tomasz Swajda – perkusja oraz chórek złożony z Julii Kuzyki, Aleksandry Raszczyk, Julii Borkowskiej i Łukasza Bojaczuka, zaś na program koncertu złożą się, jak Magda Sinoff często podkreśla, piosenki skomponowane, nie wyprodukowane, do tego z wartościowymi, nierzadko poetyckimi, tekstami. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę