Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kolejne niewykrycie sprawcy

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

O kolejnym umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy poinformowała Prokuratura Okręgowa w Łomży. Jak czytamy w uzasadnieniu, chodzi o alarmy bombowe w szeregu instytucji użyteczności publicznej w województwie podlaskim.

Prokuratura Okręgowa w Łomży zawiadamia pokrzywdzonych o umorzeniu śledztwa o sygn. akt PO I Ds. 115.2021. W komunikacie mowa jest o fałszywych zawiadomieniach o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach w postaci. Chodzi o maile wysyłane od dnia 25 maja 2021 roku do dnia 13 grudnia 2021 roku do szeregu instytucji użyteczności publicznej na terenie województwa podlaskiego z fałszywą informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych. Z informacji prokuratury wynika, że maile pochodziły z domen: @gmail.com oraz @dnmx.org.

W związku z tymi mailami funkcjonowanie wielu z tych instytucji zostało w jakiejś części sparaliżowane. Powyższa sytuacja wypełniała znamiona czynu z art. 224a k.k. w zw. z art. 12 § 1 kk. Wobec niewykrycia sprawcy czynu zabronionego, tj. na podstawie art. 322 § 1 k.p.k. Prokuratura Okręgowa w Łomży umorzyła śledztwo.  

Warto zauważyć, że skala takich przestępstw wykonywanych tą metodą rośnie. W tzw. „darknecie” są specjalne instrukcje, które pokazują jak taką akcję wykonać. Wielokrotnie też takie maile lądują w spamie, a kierownicy jednostek nie mają świadomości ich istnienia i w zwiazku z tym nie odczytują. Coraz rzadziej odbywa się też ewakuacja instytucji. Często policjant bez rozgłosu sprawdza budynek z psem od materiałów wybuchowych. Jak do tej pory nie słychać o przypadku znalezienia takiej bomby. 

Niestety jak do tej pory także wykrywalność tych przestępstw jest niewielka. Na początku roku zaostrzono karę za ten rodzaj przestępstw. Dodano par.2, zgodnie z którym za tzw. kaskadowe fałszywe alarmy maksymalna kara wynosi 12 lat. Nie zwiększa to jak wiadomo wykrywalności.

Mariusz Cichomski, dyrektor departamentu porządku publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji informował, że w 2021 r. alarmy tego typu dotyczyły 23 618 obiektów, z czego 2382 budynków ewakuowanych zostało 197 291 osób. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę