Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Pasta do zębów to ważny produkt w kontekście dbania o higienę jamy ustnej. Nowoczesne produkty tego typu mają wiele właściwości – nie tylko czyszczą zęby czy odświeżają oddech, ale także leczą nadwrażliwość, chronią przed próchnicą i przywracają naturalny kolor uzębienia. Warto zastanowić się nad tym, na jakim efekcie zależy nam najbardziej, i na tej podstawie wybrać odpowiednią pastę do zębów. Która będzie właściwa dla Ciebie? W poniższym artykule z pewnością znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Na rynku produktów do higieny jamy ustnej możemy znaleźć naprawdę wiele rodzajów past do zębów o różnym przeznaczeniu. Wśród nich wyróżniamy następujące:

  • ziołowe – oparte na naturalnych składnikach, nie posiadają fluoru

  • do protez – delikatne pasty o niskim współczynniku ścieralności, usuwają resztki pożywienia oraz osady nazębne

  • uniwersalne – najpopularniejsze rodzaje past, rekomendowane osobom ze zdrowymi zębami, posiadają zróżnicowany skład

  • wybielające – pasty o wysokim współczynniku ścieralności RDA, polecane osobom, którym zależy na rozjaśnieniu zębów

  • przeciwbakteryjne – z zawartością chlorheksydyny, której działanie skierowane jest przeciwko wirusom i niektórym grzybom

  • przeciwpróchnicze – z dodatkiem fluoru, który skutecznie rozbija płytkę nazębną; nie dopuszczają do rozwoju bakterii w jamie ustnej

  • przeciwko paradontozie – najczęściej pochodzenia naturalnego, łagodzą objawy zapalenia dziąseł, np. ból, zaczerwienienie, krwawienie

  • łagodzące nadwrażliwość zębów – często zawierają chlorek potasu lub jego azotan, przenikają do szkliwa, zamykając kanaliki z zakończeniami nerwowymi.

Substancje obecne w pastach

Pasty do zębów zawierają w swoich składach liczne substancje o następującym działaniu: polerującym, ściernym, pieniącym, zagęszczającym, konserwującym lub bakteriostatycznym. Do tych najważniejszych i najpopularniejszych należą właściwości ścierne oraz polerujące, które stanowią od 25% do 50% objętości składu past do zębów. Dzięki nim możliwe jest mechaniczne usunięcie płytki nazębnej, która jest odpowiedzialna za powstawanie kamienia nazębnego, a także pozbycie się przebarwień oraz skuteczne wyczyszczenie powierzchni zębów. Do substancji ściernych i polerujących możemy zaliczyć:

  • tlenek krzemu

  • węglan wapnia

  • hydroksyapatyt

  • polimetakrylan

  • wodorotlenek wapnia

  • wodorotlenek magnezu.

Bardzo ważnym składnikiem pasty do zębów w kontekście ochrony przed próchnicą jest fluor, który hamuje rozwój bakterii próchnicowych obecnych na zębach. Posiada także zdolność do remineralizacji szkliwa. Fluor może występować pod kilkoma postaciami, np. fluorku sodu, fluorku cyny, aminofluorków czy monofluorofosforanu sodu. Osoby, u których stwierdzono fluorozę, czyli schorzenie spowodowane przyjmowaniem nadmiernej ilości fluoru, powinny stosować pasty do zębów bez jego zawartości.

Niektóre pasty wybielające posiadają węgiel aktywny, czyli substancję organiczną, najczęściej otrzymywaną z miazgi drzewnej, a następnie aktywowaną. Odpowiada ona za pochłanianie osadów powierzchniowych tworzących przebarwienia na zębach. Innym często spotykanym składnikiem past jest wspomniana wcześniej chlorheksydyna, będąca organicznym związkiem chemicznym, która ma właściwości antybakteryjne.

Która pasta będzie najlepsza?

To oczywiście zależy od stanu jamy ustnej oraz indywidualnych potrzeb każdego z nas. Z pewnością nie powinna zawierać zbyt dużej ilości fluoru. Jego rekomendowana zawartość wynosi do 1500 ppm. Istotne są również współczynniki ścieralności RDA oraz REA. Gdy są one na wysokim poziomie, pasta posiada silniejsze działanie, jednak może negatywnie wpływać na szkliwo wrażliwych zębów. Tego typu pasty nie powinny być stosowane codziennie. Przykłady różnego rodzaju past znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow Pamiętajmy także o dziąsłach, na które pozytywnie wpływa alatonina czy mleczan glinu. Przy studiowaniu składów poszczególnych past warto skupić się na obecności naturalnych substancji, np. szałwii, rumianku czy tymianku, które mają właściwości przeciwzapalne i ściągające.

Pasty dla dorosłych a pasty dla dzieci

Jak wspomniano wyżej, pasty dla dorosłych nie powinny przekraczać zawartości fluoru na poziomie 1500 ppm. A co z produktami dla dzieci? Tego rodzaju pasty czasem w ogóle nie posiadają fluoru, który może być nie tylko szkodliwy, ale nawet niebezpieczny dla młodego organizmu. Pasty do zębów dla dzieci dodatkowo charakteryzują się zazwyczaj atrakcyjnym, owocowym smakiem, aby umilić maluchom proces szczotkowania. Nasze pociechy mogą również korzystać z past wybielających, jednak pod warunkiem, że nie będą one posiadały wysokiego współczynnika ścieralności.

tekst płatny

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę