Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

„Akademia brzmi dumnie”

Główne zdjęcie
Rektor dr hab. Dariusz Surowik, profesor ANSŁ

- Jako Akademia Nauk Stosowanych mamy szerszą ofertę kierunków studiów, które możemy oferować, a bycie absolwentem Akademii to jest dość duży prestiż – mówi prof. Dariusz Surowik, rektor ANS w Łomży.

14 stycznia 2022 roku Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w efekcie którego 1 marca 2022 roku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmieniła nazwę na Akademię Nauk Stosowanych w Łomży. 

- To podniesienie prestiż uczelni – mówi z satysfakcją rektor Surowik. - Akademia brzmi dumnie – dodaje.

Nową nazwę uczelni poznaliśmy już wcześniej. Podczas inauguracji roku akademickiego w październiku ogłosił ją rektor Dariusz Surowik. Dziś na specjalnie zwołanej konferencji w towarzystwie prorektorów: dr hab. Sylwii Chojnowskiej, prof. ANSŁ i dra Dariusza Perło przybliżał okoliczności i korzyści z nowej nazwy.

- To jest nowy rozdział w historii uczelni. Stajemy się Akademią Nauk Stosowanych – mówił przybyłym dziennikarzom. - To nie jest jeszcze w pełni Akademia, ale proces nie był automatyczny. Każda uczelnia, która chce zmienić swoją nazwę na Akademię Nauk Stosowanych musi spełnić określone warunki - wyjaśniał rektor. - Musi istnieć określoną ilość czasu, kształcić na odpowiedniej liczbie kierunków, odpowiednią liczbę studentów, mieć określoną liczbę pracowników pierwszoetatowych i wszystkie kierunki kształcenia muszą być przez Polską Komisję Akredytacyjną ocenione pozytywnie – wyliczał. 

_MG_9115.JPG

W ponad 600 letniej historii Łomży, miasto po raz pierwszy ma akademię. W zawirowaniach historii profesorowie np. Uniwersytetu Wileńskiego uczyli w naszym mieście, to jednak powstała w 2004 roku „państwówka”, w 18 roku istnienia, staje się Akademią Nauk Stosowanych. 

- Nazwanie uczelni Akademią niesie pewne wyzwania i obowiązki – dostrzega rektor Surowik. - Będziemy rozwijać działalność badawczą. Mamy możliwość kształcenia na kierunkach nauczycielskich, ponieważ uczelnie, które nie spełniają warunków, aby być Akademią Nauk Stosowanych, a nie mają odpowiedniej kategorii naukowej w dyscyplinie, nie będą mogły kształcić nauczycieli bez porozumienia z uczelniami akademickimi. My takie warunki spełniamy, więc kształcenie na kierunkach nauczycielskich: pedagogika, wychowanie fizyczne, filologie, ciągle prowadzimy. Jesteśmy w tym aspekcie samodzielni. 

Kilka lat trwały starania i rozmowy z ministerstwem co do wprowadzonych zmian. Rektor przyznał, że jako przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych miał duży udział w tym procesie. „Na mój ciężar państwo rektorzy złożyli zadanie, żeby przekonać gremia Sejmowe czy Senackie, aby przegłosować to pozytywnie. Tych wizyt było dużo, a finał jest taki jaki jest. Cieszymy się z tej rzeczywistości w jakiej jesteśmy”. 

Kształcenie w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbywa się na 16 kierunkach. Są już pierwsze zmiany. Decyzją Senatu Wydział Informatyki i Nauk o Żywności zmienił się na Wydział Nauk Informatyczno - Technologicznych. W sumie na łomżyńskiej uczelni studiuje około 2000 osób. Rektor zdradził, że trwają starania o uruchomienie kolejnego kierunku – Energetyka. 

Idą także przygotowania do budowy łącznika, którego koncepcję wybrano w połowie ubiegłego roku. Obecnie powstaje dokumentacja budowlana. Zakończenie prac spodziewane jest w lipcu. Być może jeszcze w tym roku rozpoczną się roboty budowlane.   

 

230804070022.gif
Foto: Rektor dr hab. Dariusz Surowik, profesor ANSŁ
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę