Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Diagnoza Autyzmu Fundacji DR OTIS

W styczniu tego roku FUNDACJA DR OTIS rozpoczęła działania w zakresie terapii i rehabilitacji dla dzieci pod nazwą „ZAGADKA” Terapie i Rehabilitacje FUNDACJI DR OTIS. Okazuje się, że zapotrzebowanie jest dosyć duże. Rodzice dzieci chętnie zapisują swoje pociechy na zajęcia i są bardzo zadowoleni z atmosfery podczas zajęć, ale przede wszystkim z profesjonalnego podejścia terapeutów. „ZAGADKA” oferuje terapie takie jak Integracja Sensoryczna, Trening Umiejętności Społecznych, Terapia Ręki, Muzykoterapia, Artterapia, Terapia Logopedyczna, Rewalidacja dla dzieci z autyzmem, a także porady Dietetyka czy Fizjoterapię.

Na stronie www.drotis.pl/poradnia-zagadka oraz na Facebooku - https://www.facebook.com/Terapie-i-rehabilitacje-Fundacji-DR-OTIS-104137378840822 można dowiedzieć się więcej na temat proponowanych usług.

FUNDACJA DR OTIS istnieje od 2014 roku i z roku na rok rozwija się, by móc nieść pomoc innym. Ważnym problemem społecznym, którym się zajmuje jest spektrum autyzmu. W swoich placówkach edukacyjnych prowadzi szerokorozumianą rewalidację dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zna bolączki rodziców i bliskich dziecka autystycznego. Wie, że autyzm nie jest do końca rozumianym zjawiskiem w społeczeństwie. Co roku, organizując Światowy Dzień Świadomości autyzmu, próbuje zmienić nastawienie społeczeństwa. Często jest tak, że rodzice boją się lub wstydzą tego, że ich dziecko jest inne niż pozostałe dzieci. Niestety wynika to z częstych niepoprawnych reakcji na autyzm. Mało kto wie, że nie jest to zaburzenie czy niedorozwój mózgu, a po prostu inny sposób odczuwania i postrzegania świata. Czasem osoby dotknięte autyzmem spostrzegane są jako mało kulturalne, niegrzeczne, dziwne… Tymczasem wystarczy zrozumieć mechanizm ich działania i pomóc im normalnie funkcjonować. FUNDACJA DR OTIS daje możliwość „bycia normalnym” dzieciom i ich rodzicom. Wykwalifikowani terapeuci skupiają się na rozwoju umiejętności dziecka i dążeniu do pełnej akceptacji wśród jego otoczenia. Skupiają się na osiągnięciu efektów w relacjach międzyludzkich, nauce, pasjach dziecka i jego dobrym samopoczuciu.

IMG_20220210_125104207_MP.jpg
Zdjęcia wykonane podczas terapii i rehabilitacji w "ZAGADCE" Terapie i Rehabilitacje FUNDACJI DR OTIS

Niestety są dzieci autystyczne, które funkcjonują w społeczeństwie bez diagnozy. Często prowadzi to do nieporozumień wśród rówieśników, braku zrozumienia wśród rodziny, a tym samym zamknięcia się dziecka na otaczających go ludzi, często depresji, które są poważnym zagrożeniem da życia. Co czuje mały człowiek, na którego „świat się uwziął”? Jest zagubiony, zastanawia się co jest nie tak, czasem stara się podporządkować obowiązującym regułom, ale przecież nie zna wszystkich. Nie ma naturalnego wyczucia sytuacji, które posiadają inni. To co zazwyczaj wydaje się oczywiste, dla niego nie jest. Kiedy popełnia po raz kolejny jakiś błąd, na przykład w relacjach interpersonalnych, jego możliwości na „normalne życie” maleją. Ludzie szybko szufladkują go jako kogoś „innego”.

gabrysia 2.jpg
Zdjęcia wykonane podczas terapii i rehabilitacji w "ZAGADCE" Terapie i Rehabilitacje FUNDACJI DR OTIS

Jak pomóc takim osobom? Zdiagnozować. Niejednokrotnie jest tak, że dorosła osoba z zespołem Aspergera, uzyskując diagnozę, dostaje odpowiedź na dręczące ją latami pytania, klucz do tego, nad czym muszą pracować, by żyło im się lepiej. Ludzie płaczą z radości, opowiadając o rodzaju ulgi na wieść o diagnozie. Dlaczego więc nie podarować tej ulgi dziecku? Możemy ułatwić mu życie wśród tylu niewiadomych, zapewnić lepszy start w dorosłe życie poprzez odpowiednią terapię i nastawienie. Warto odstawić wstyd, który nie jest w ogóle potrzebny w tym przypadku i pomóc swojemu dziecku.

20220131_162348.jpg
Zdjęcia wykonane podczas terapii i rehabilitacji w "ZAGADCE" Terapie i Rehabilitacje FUNDACJI DR OTIS

FUNDACJA DR OTIS pragnie wyjść naprzeciwko takim bolączkom i zapewnić spokój dziecku i jego rodzinie, dlatego rozpoczyna działania w zakresie diagnostyki spektrum autyzmu. Dziecko zgłaszające się w tym celu otrzyma opinię logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego oraz lekarza psychiatry. Specjaliści obecni przy diagnozie, to w większości osoby pracujące w prowadzonych lub objętych patronatem przez fundację placówkach przedszkolnych „Nutka” i Motylek” w Łomży oraz „Kredka” w Kolnie, a także w Szkole Podstawowej Specjalnej dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży. Daje to możliwość skutecznej diagnozy w oparciu o doświadczenie oraz niezwykłą wrażliwość specjalisty na najmniejsze niuanse w zachowaniu dziecka. Badania zachowań dziecka będą przebiegały w spokojnej atmosferze z poszanowaniem uczuć. Ważna będzie opinia rodzica lub nauczyciela pracującego na co dzień z podopiecznym. Przewidziane jest kilka spotkań zarówno z dzieckiem jak i z rodzicami. Dodatkowo, jeżeli rodzic będzie chciał się upewnić co do zasadności opinii specjalisty, istnieje możliwość zwiększenia ich liczby.

Istnieje szansa, że praca fundacji zmieni postrzeganie osób z autyzmem. Jeżeli będzie to kilka lub kilkanaście osób, to też dobrze. Potrzebujemy wzajemnego zrozumienia, szacunku i akceptacji, by stworzyć dobrze funkcjonujący świat. Chociaż brzmi to jak mrzonki, jest w tym pewna głębia, której znaczenie znamy wszyscy i wystarczy tylko chęć zmiany myślenia, by przekonać się o efektach.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę