Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 16 maja 2022 napisz DONOS@

Radni przyjęli budżet na 2022 rok

33 miliony kredytu zaciągnie Miasto Łomża w 2022 roku. Dochody wyniosą 416 131 588 zł, a wydatki 464 108 204 zł.

Drugie podejście do budżetu miasta skończyło się jego przyjęciem. To niewątpliwie sukces prezydenta, ponieważ nie zmieniając właściwie budżetu, poza kilkoma przesunięciami sprawił, że Artur Nadolny i Mariusz Tarka poparli Jego propozycje. Być może zadziałała groźba obcięcia dofinansowań organizacjom pozarządowym w tym sportowym, a może inne okoliczności? Nie mniej jednak radny Artur Nadolny złożył wniosek, który został przyjęty o to, żeby z rezerwy oświatowej zabrać 0,5 mln zł i przekazać na sport. Wcześniej te pieniądze ze sportu zabrano, a prezydent  Chrzanowski tłumaczył to koniecznością. Przeciwko zabieraniu tych pieniędzy z rezerwy edukacyjnej protestował radny Ireneusz Cieślik, wskazując na obcięcie dofinansowania Muzeum w związku z przekazaniem Skansenu Kurpiowskiego do Marszałka, które miało być 1 stycznia, a teraz nie wiadomo kiedy będzie. „Co będzie z pracownikami w październiku, we wrześniu, którym zabraknie pieniędzy na pobory” - pytał?

Innego argumentu użył radny Andrzej Grzymała, który wskazał, że ważniejsze niż sport jest, aby dzieciom nie leciało na głowę. Mówił to w kontekście potrzeb remontowych w I, II i III liceum. 

Prezydent Mariusz Chrzanowski także pytał „dlaczego był Pan (Nadolny) przeciwko budżetowi, skoro wtedy na obligatoryjne zadania było”. „Ten ruch Rady Miasta spowodował, że musimy szukać kompromisu i wszyscy jesteśmy świadomi jakie są konsekwencje nieuchwalenia budżetu.” Ostatecznie temat sportu, zarówno młodzieżowego jak i seniorskiego, zdominował dyskusję.

Ostatecznie budżet poparli radni Klubu Radnych Mariusza Chrzanowskiego, trójka z Koalicji Obywatelskiej: Edyta Śledziewska, Maciej Borysewicz, Stanisław Oszkinis oraz Mariusz Tarka i Artur Nadolny. W głosowaniu wstrzymał się Piotr Serdyński, a kluby PiS i Przyjazna Łomża były przeciw.

W porównaniu do przewidywanego wykonania w 2021 r. planowany budżet wydatków ogółem na 2022 r. jest wyższy o nieco ponad 17 mln zł, tj. o 3,81%, z czego: wydatki bieżące są niższe o 44,4 mln zł, tj. o 10,98%, zaś wydatki majątkowe wyższe o ponad 61,4 mln zł, tj. o 144,28% i wynoszą 104 042 852 zł. 

W przyszłym roku zaplanowano kredyt w wysokości 33 000 000 zł, z tego 21 104 376,00 zł na sfinansowanie deficytu i 11 895 624,00 zł na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Wydatki bieżące w stosunku do wykonania w 2021 r. mają być znacząco niższe, głównie ze względu na planowane niższe wydatki na wypłatę świadczeń wychowawczych, co związane jest z przekazaniem w 2022 r. realizacji tego zadania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wydatki bieżące Urzędu Miejskiego i jednostek podległych zostały ustawione na poziomie wykonania roku 2021, czyli zabezpieczono środki na funkcjonowanie tych jednostek, na zadania obligatoryjne. W czasie wzrastających cen, może to oznaczać realny spadek. Skarbnik zapewniała, że jak będą pojawiać się dodatkowe dochody, wówczas będzie możliwość zwiększania wydatków.

Dochody budżetu miasta ogółem zaplanowano na poziomie 91,02% przewidywanego wykonania w roku bieżącym. Dochody bieżące wyniosą 364 328 757 zł i stanowią 83% dochodów roku bieżącego, zaś dochody majątkowe planowane są na poziomie 221,8% i wynoszą 51 802 831 zł. 

Skarbnik Miasta Elżbieta Parzych na sesji podkreślała, że wiele zadań inwestycyjnych przygotowywanych było przez kilka lat i pozyskano na nie dofinansowanie zewnętrzne.  

- Nie możemy z nich zrezygnować, bo to naraziłoby nasze miasto na wysokie konsekwencje, gdyż musielibyśmy zwracać otrzymane dofinansowanie z odsetkami – mówiła radnym wskazując jako przykład projekt elektromobilności, gdzie przy rezygnacji należałoby zwrócić 11 mln zł, które Miasto Łomża otrzymało jako refundację budowy Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego. - Wyjęliśmy z budżetu te zadania, które można było wyjąć, czyli nie rozpoczęliśmy ich realizacji i nie mieliśmy na nie pozyskanego wsparcia –  wskazała Parzych.

W 2022 roku ma rozpocząć się budowa II i III etapu bulwarów nadnarwiańskich. Miasto uzyskało łącznie ponad 47 mln z dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W 2022 roku na to zadanie wydane ma być ponad 17 mln zł, w tym około 4 mln zł środków własnych.

Około 20 mln zł ma być przeznaczone na przebudowę ulic, w tym m.in. od 50 do 80% finansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Są to ulice: Grabowa, Jaworowa, rozbudowa ul. Jasnej, sięgacza ul. Wesołej, kontynuacja budowy nowych dróg w rejonie ul. Księcia Stanisława oraz przedłużenia ul. Meblowej od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej. 

Na oświatę zaplanowano 158 199 668 zł, tj. 34% budżetu. Subwencja oświatowa wynosi 108 242 145 zł, czyli ok. 70%.

Planowany poziom długu na koniec 2022 roku wyniesie 45,3% planowanych dochodów ogółem w 2022 r. tj. 188 342 528,31 zł. Deficyt budżetu na koniec 2022 r. ma wynieść prawie 48 mln zł, który pokryty zostanie z kredytu (21,1 mln zł) i z wolnych środków pozostałych po rozliczeniu budżetu 2021 w kwocie ponad 26 mln zł. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę