Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 16 maja 2022 napisz DONOS@

Duże oszczędności na transporcie publicznym w Gminie Łomża

Główne zdjęcie
Fot. Gmina Łomża

Ponad 20 tys. zł wyniosły wydatki Gminy Łomża na organizację transportu publicznego w 2021 roku. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, a wynika to ze zmiany operatora. Wcześniej mieszkańców woził miejski MPK, a od 2021 roku trasy obsługuje PKS Nova.

Do 38 z 40 miejscowości Gminy Łomża dojeżdżają autobusy PKS Nova, którymi mieszkańcy mogą dojechać np. do miasta Łomża. Za większość kursów odpowiada gmina, która przed rokiem, jak twierdzi, została przymuszona do podjęcia się nowego zadania organizatora transportu zbiorowego. Od 1 stycznia 2021 roku Gmina Łomża realizuje to zadanie z wykorzystaniem środków z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Początkowo Gmina wystartowała z trzema liniami zastępując autobusami PKS Nova autobusy MPK na trasach Łomża – Pniewo, Łomża – Stare Kupiski – Jednaczewo i Łomża – Konarzyce – Boguszyce - Czaplice, przy czym w tym przypadku linia objęła dwie nowe miejscowości Andrzejki i Kisiołki. Od września ubiegłego roku doszły dwie kolejne linie, których autobusy przejeżdżają m.in. przez Wygodę, Modzele Skudosze i Modzele Wypychy, Bacze Suche i Giełczyn oraz Stare Chojny i Chojny Młode, Grzymały Szczepankowskie, Stare Sierzputy i Sierzputy Młode, Janowo, Jarnuty i Mikołajki. Uruchomienie nowych linii dało możliwość dojazdu do Łomży, gdzie znajdują się m.in. Urząd Gminy Łomża, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej czy Zakład Usług Komunalnych. Autobusy jeżdżą nie rzadziej niż wcześniej, ale przy niższych cenach biletów. 

Teraz po podsumowaniu 2021 roku okazuje się, że organizacja gminnych linii autobusowych przyniosła wymierne oszczędności także w budżecie gminy. Jak czytamy w przesłanej informacji, linia do Pniewa, którą od września jeździ 6 autobusów na dobę, czyli o jeden więcej niż gdy trasę obsługiwał MPK, przez cały ubiegły rok kosztowała Gminę Łomża tylko 3 890,14 zł. Dla porównania miasto Łomża żądało za nią nawet blisko 40 000 zł miesięcznie. To oznacza, że tylko na tej jednej linii, oszczędności budżetu Gmina Łomża wynoszą 99,2%.

W sumie za cały ubiegły rok koszt organizacji transportu publicznego jaki poniosła Gmina Łomża wyniósł 20 366,69 zł. Jak zauważa Gmina Łomża, tak wielkie oszczędności były możliwe dzięki wykorzystaniu dotacji z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, ale także za sprawą wykorzystania każdej z linii autobusowych do dowozu dzieci do szkół gminnych. W ten sposób została wykorzystana także możliwość pozyskania dopłaty do biletów szkolnych i wygenerowania dodatkowych oszczędności w zakupie przez poszczególne szkoły biletów dla dzieci. Przypomnijmy w 2020 roku, kiedy nauka odbywała się głównie zdalnie, Gmina Łomża dopłaciła do przewozów 42 000, zł, a w 2019 było to już 77 430 zł.

Łącznie w 2021 roku autobusy PKS Nova w ramach obsługi gminnych linii autobusowych przejechały ponad 65 000 kilometrów. W 2022 roku ma to być już ponad 100 000 kilometrów, gdyż Gmina Łomża stała się organizatorem już sześciu linii. Osobny autobus przejeżdża przez Łochtynowo, Dłużniewo, Mikołajki, Jarnuty i Konarzyce zabierając pasażerów także z ulicy Młynarskiej. Gmina Łomża już pozyskała na ten cel niemal 310 000 zł dofinansowania z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Przypomnijmy, przez lata transport zbiorowy w znacznej części miejscowości Gminy Łomża zapewniały autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Łomży. Ich wyjazd na teren Gminy Łomża od 2015 roku odbywał się na warunkach porozumienia dotyczącego przejęcia przez Miasto Łomża zadania organizacji transportu zbiorowego na terenie Gminy Łomża, które Wójt Piotr Kłys podpisał z Prezydentem Miasta Łomża Mariuszem Chrzanowskim. Na tej podstawie w latach 2016-2020 Gmina Łomża przekazała do budżetu Miasta Łomża kwotę przekraczającą 450 000 zł. Gmina Łomża była jedynym samorządem w rejonie, które podpisało takie porozumienie z Miastem Łomża, ale w 2020 r. Prezydent Łomży wypowiedział je, oczekując jeszcze większych środków z budżetu gminy. Pomimo kilkumiesięcznych rozmów o nieakceptowalnych dla Gminy Łomża, ale także innych gmin regionu, żądaniach Miasta, dotyczących przede wszystkim płacenia przez gminy za przejazdy autobusów ulicami w mieście, samorządy nie osiągnęły konsensusu. Brak porozumienia odbił się negatywnie na finansach miejskiego przewoźnika. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę