Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 stycznia 2022 napisz DONOS@

Protest mieszkańców przeciw biometanowni

Główne zdjęcie
Sołtyska Bud Czarnockich odczytuje treść petycji, a mieszkańcy podpisują listę

Mieszkańcy Marianowa i Bud Czarnockich protestują przeciwko lokalizacji niedaleko tych miejscowości biometanowni. W czwartkowy wieczór spotkali się w remizie w Budach Czarnockich, aby podpisać petycję do władz gminy, powiatu i wiceministra.

- Miejscowości są usytuowane w bardzo bliskim otoczeniu tej inwestycji, niecały kilometr – mówi Emilia Bałazy, sołtyska Marianowa. - Boimy się odoru, hałasu, gryzoni, boimy się różnych czynników szkodliwych, które będą ze strony tej inwestycji nam zagrażały.

Pod koniec listopada odbyły się konsultacje społeczne, w których firma Toren zaprezentowała swoje plany. Pani sołtys przyznaje, że na spotkaniu było wiele emocji. Wyjaśnia, że mieszkańcy mają już jakąś wiedzę na ten temat, poczytali o tym i już negatywnie do tej sytuacji podeszli.

- Poszliśmy za sugestią Pana wójta, który chciałby wcześniej zapytać mieszkańców o zdanie – wyjaśnia powód spotkania, na którym 125 osób podpisało się pod protestem. Lista nie jest zamknięta, a inne okoliczne wioski zapowiedziały przyłączenie się niej. 

Mieszkańcy podpisani pod petycją nie wyrażają zgody, aby firma Toren, na działce między Marianowem a Budami Czarnockimi, pobudowała biogazownię albo biometanownię. 

- Planowana inwestycja będzie zagrażała zdrowiu mieszkańców i negatywnie wpłynie na komfort ich życia oraz znacząco obniży wartość gruntów i nieruchomości w sąsiedztwie – czytamy w podpisanej petycji. 

Mieszkańcy obawiają się negatywnego wpływu na środowisko, w tym na wody gruntowe i cieki wodne. Wskazują na uciążliwość odorową, która będzie oddziaływać na okolicę w promieniu wielu kilometrów. Boją się owadów i gryzoni, które przyciągnie taka instalacja. Ograniczy to szanse rozwoju agroturystyki i zwiększy uciążliwy ruch na drogach. Wskazują, że może to zablokować inne przedsięwzięcia, które ewentualnie mogłyby powstać na tym obszarze. Bliskość S61 może otworzyć ten obszar inwestycyjnie, a taka działalność zaprzepaści te szanse i zablokuje wszystkie inwestycje.

- Jeżeli powstałaby jakaś firma, która zatrudni 1000 osób, to jak tu pracować? Przy takiej biogazowni nic nie powstanie – wskazywał jeden z mieszkańców. 

- Nie jesteśmy przeciwnikami biometanowni. Nie chodzi nam o bojkotowanie odnawialnych źródeł energii lecz o ich lokalizację w zbyt bliskiej odległości od zabudowań – wyjaśniają mieszkańcy w petycji. 

Sygnatariusze liczą na poparcie w przedmiotowej sprawie: wójta Gminy Piątnica Artura Wierzbowskiego, firmy Toren, Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi posła Lecha Kołakowskiego. 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę