Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 25 stycznia 2022 napisz DONOS@

Łomżyńska orkiestra z kolejną międzynarodową nominacją

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego już po raz trzeci została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards. Uznanie grona międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła w edycji roku 2022 płyta „Harmonia Polonica Nova”, zawierająca koncerty Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina, zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii i z udziałem wybitnych solistów. Nominację w innej kategorii zdobył album „Władysław Żeleński Chamber Music” Trio Lontano z udziałem pianistki Anny Marii Kamińskiej, nauczycielki łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej oraz gościnnym altowiolisty Adriana Stanciu, muzyka Filharmonii Kameralnej.

International Classical Music Awards (ICMA) to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie muzyki klasycznej. W tegorocznej odsłonie międzynarodowe jury nominowało do nagród w 16 kategoriach 377 produkcji audio i video. Dla łomżyńskiej orkiestry to już trzecia taka nominacja, po dostrzeżeniu przez ekspertów albumów „Flute Reflections” z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz i programem barokowo-współczesnym oraz „Polish Contemporary Concertos” z koncertami wyłącznie współczesnymi, nagranymi po raz pierwszy w historii fonografii, wcześniej nagrodzony Fryderykiem. 15 w dyskografii Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego CD „Harmonia Polonica Nova” jest równie przełomowy, bowiem składające się na jego program Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego, Concerto Festivo na dwa pozytywy i orkiestrę kameralną Dariusza Przybylskiego oraz Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina również trafiły na płytę po raz pierwszy.

Do tego koncert akordeonowy Pawła Łukaszewskiego miał w Łomży prawykonanie, podobnie jak  Koncert na harmonijkę ustną Krzysztofa Herdzina, napisany zresztą specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry. Ich wykonawcami są prawdziwi wirtuozi: akordeonista Klaudiusz Baran, organiści Roman Perucki i Hanna Dys oraz harmonijkarz Kacper Smoliński. Płytę zarejestrowano w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich oraz w kościele Krzyża Świętego w Łomży z reżyserem nagrania Andrzejem Brzoską, zaś autorem koncepcji albumu i dyrygentem jest Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. „Harmonia Polonica Nova” została nominowana w kategorii „Muzyka współczesna”, w której znalazło się łącznie 25 albumów, będąc jedynym wśród nich wydawnictwem polskiej orkiestry. 

Trio fortepianowe Lontano rywalizuje w kategorii „Muzyka kameralna”, obejmującej aż 45 albumów. Płyta „Władysław Żeleński Chamber Music” została nagrana w ramach obchodów setnej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora Władysława Żeleńskiego, jednego z najbardziej cenionych przedstawicieli w nurcie romantycznym muzyki polskiej. Anna Maria Kamińska – fortepian, Paweł Polak – skrzypce, Grzegorz Vytlacil – wiolonczela oraz występujący z nimi gościnnie Adrian Stanciu, koncertmistrz altówek Filharmonii Kameralnej, nagrali na tę płytę Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 22 oraz Kwartet fortepianowy c-moll op. 61. 

Obie nominowane płyty z udziałem łomżyńskich muzyków ukazały się nakładem prestiżowej firmy Dux. Finaliści International Classical Music Awards 2022 zostaną ogłoszeni 14 grudnia. Zwycięzców poznamy 20 stycznia przyszłego roku, a ceremonia wręczenia nagród i koncert galowy odbędą się w Filharmonii Luksemburskiej 21 kwietnia. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę