Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 maja 2022 napisz DONOS@

W szarości błyszczy odblask i stajemy się widoczni

Bezpieczeństwo pieszych zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności – piszą policjanci i przypominają, że kierujący samochodem osobę w ciemnym ubraniu widzi z zaledwie z 40 metrów, a dzięki odblaskowemu elementowi, nawet małemu, widoczność wzrasta do 150 metrów.

Jesienna aura, z którą mamy do czynienia za oknem, wiąże się z coraz krótszymi dniami i częstymi opadami deszczu.  Warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. Mniej światła to mniejszy kontrast pomiędzy barwami i kolorami. W tym czasie zarówno piesi, jak i rowerzyści stają się mniej widoczni. Osoby w ciemnych ubraniach są zauważane przez kierujących pojazdami z odległości zaledwie 30-40 metrów. Dlatego tak ważne są odblaski, które można przypiąć do kurtki, czapki czy plecaka – przypominają łomżyńscy policjanci. Nawet niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni z odległości około 150 metrów. Odblaski najlepiej umieścić na przedniej i tylnej części odzieży, dzięki czemu osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków – instruują mundurowi. Policjanci wskazują, że widoczność pieszych, zwłaszcza o tej porze roku, jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Apelujemy, zarówno do pieszych, jak i miłośników przemieszczania się na dwóch kołach, o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków”, to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze – apelują policjanci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących - przypominają mundurowi.

 

mm
śr, 20 października 2021 11:33
Data ostatniej edycji: śr, 20 października 2021 12:50:03

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę