Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska Noc Bibliotek

Sporym zainteresowaniem cieszyła się łomżyńska odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W czterech placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej na sobotni wieczór przygotowano wiele atrakcji dla czytelników w różnym wieku, od propozycji typowo czytelniczych do związanych ze zdrowym trybem życia. – Mamy nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tegorocznej Nocy Bibliotek, w myśl hasła „Czytanie wzmacnia”, poczuli moc książek i wzmocnili swoją Psyche, ale mieli też szansę zadbać o Fizis – podkreśla dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk.

Noc Bibliotek to impreza podwójnie atrakcyjna, podobnie jak Moc Muzeów: dla osób już zaprzyjaźnionych z książkami jest okazją do odwiedzenia biblioteki w godzinach innych niż zwykle i skorzystania z dodatkowych atrakcji, zaś dla dotąd ją omijających czymś niecodziennym, mogącym zachęcić do czytania. Dlatego w sobotę ruch w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej zaczął się zaraz po godzinie 15:00 i trwał do końca imprezy o 21:00. W bibliotece głównej oblegano kiermasz, na którym szczególnym zainteresowaniem cieszyły się publikacje dotyczące historii, wydawnictwa regionalne oraz literatura piękna. Jednocześnie trwała też akcja „Wzmocnij bibliotekę”, polegająca na obdarowywaniu biblioteki  niepotrzebnymi już książkami. 

– To bardzo ciekawe pozycje, na przykład ta biografia Margaret Thatcher, a już przeczytane, więc postanowiłem przynieść je do biblioteki! – mówi jeden z uczestników Nocy Bibliotek. 

W wypożyczalni można było sprawdzić swe siły w krzyżówce z nagrodami oraz pokrzepić się świeżo wyciśniętym sokiem z buraków, szpinaku, pomarańczy czy marchwi z różnymi dodatkami oraz spróbować owocowych szaszłyków. Z kolei w czytelni odbyło się spotkanie z dietetykiem Darią Anną Siwirykow-Chrzanowską, mówiącą o tym, jak można wzmocnić organizm na jesień i przed nadchodzącą zimą oraz poprawić kondycję, a zainteresowane osoby mogły też wykonać analizę składu ciała. W Oddziale dla Dzieci tegoroczna Noc Bibliotek upłynęła pod hasłem „Zabawy w kosmiczne sprawy – kosmiczne lapbooki”. Można było więc sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrody w quizie „Ale kosmos!”, bawić się w wykonanym przez uczestników kosmicznym miasteczku, a dzięki kiermaszowi powiększyć swe książkowe zbiory. W Filii nr 2 przy ul. Księżnej Anny odbył się pokaz japońskiej sztuki walki aikido, dla najmłodszych były też owocowo-warzywne zagadki, a dla starszych, poza konkursem literackim, makieta dobrego samopoczucia, gdzie każdy mógł wypowiedzieć się co go wzmacnia.

– Mieliśmy też zabawę ruchową i quiz „Trenuj z nami – z bajkowymi postaciami”, podczas którego bajkowe postacie zachęcały nas do ćwiczeń – mówi kierownik Filii nr 2 Agnieszka Chrostowska. – Przygotowałyśmy też coś specjalnego, interaktywną zabawę „Turbodoładowanie na magicznym dywanie”, podczas którego po raz pierwszy wykorzystałyśmy matę edukacyjną, zakupioną ze środków z Budżetu Obywatelskiego – dzieci były zachwycone!

W Filii nr 6 przy ul. Małachowskiego główną atrakcją było spotkanie „Co się dzieje nocą w lesie?” z dyrektorem Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariuszem Sachmacińskim, prezentującym nagrania wykonane za pomocą kamery termowizyjnej. Było również spotkanie śpiewacze online z Adamem Strugiem oraz czytanie z latarkami, nie zabrakło też zagadek i zabaw literackich „Wilcza knieja” i „Sprawdź co w dziupli chowa biblioteczna sowa”. We wszystkich placówkach wyświetlano też film „Operacja człowiek w czerni” o przygodach młodych detektywów Tiril i Oliviera oraz proponowano grę online „Czytanie wzmacnia”. 

– Dzięki takim imprezom jak dzisiejsza możemy dotrzeć do większej liczby ludzi i zachęcić ich do sięgania po książki – podsumowuje Agnieszka Chrostowska. – Biblioteki starają się być jak najbliżej czytelników, jesteśmy otwartymi instytucjami, do tego bardzo demokratycznymi, bo skupiamy osoby w różnym wieku, od maluszków do seniorów. Dlatego na tę wyjątkową noc przygotowaliśmy dzisiaj różne atrakcje nie tylko dla dzieci, ale również propozycje dla osób dorosłych, bo czytanie naprawdę wzmacnia i warto się o tym przekonać nie tylko przy okazji takich imprez!

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: MBP, Wojciech Chmaryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
nie, 10 października 2021 10:15
Data ostatniej edycji: pon, 11 października 2021 08:42:42

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę