Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 maja 2022 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Pierwsza Dama wzięła udział w święcie Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach

Główne zdjęcie
Fot. Adam Dąbrowski / Radio Białystok

- Cieszę się, że tak tu pielęgnuje się pamięć o bohaterach i w tak mądry sposób uczy się historii - powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości w Rutkach-Kossakach. Pierwsza Dama wzięła udział w święcie tamtejszej szkoły podstawowej, która nosi imię 2. Pułku Ułanów Grochowskich.

31. rocznica przyjęcia tego patrona była okazją do specjalnych uroczystości, bowiem połączonych z odsłonięciem muralu przedstawiającego szarżę ułańską podczas bitwy w rejonie Rutek.

- Powinniście brać przykład z patronów, ponieważ nie tylko dawali przykład dzielności narażając swoje życie, ale walczyli także o lepszą przyszłość - mówiła Agata Kornhauser-Duda do uczniów tej szkoły.

Uroczysty apel poświęcony patronowi i późniejszy festyn przed szkołą poprzedziły uroczystości m.in. w kościele i na cmentarzu parafialnym. Przy pomniku - grobie ułanów, którzy polegli w tym rejonie podczas działań wojennych w 1939 r. złożono wieńce, przeprowadzono apel pamięci i oddano salwę honorową.

Wojskową oprawę tej części święta zapewniła I Warszawska Brygada Pancerna, której 2. batalion czołgów kultywuje tradycje ułanów 2. pułku i nosi - podobnie jak on - imię gen. Józefa Dwernickiego.

Imię 2. Pułku Ułanów Grochowskich nosi także szkoła podstawowa w Przebrodzie pod Suwałkami.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę