Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Filmowa inauguracja festiwalu Off Road

Pokazy jedynego w swoim rodzaju spektaklu Adama Walnego, wykorzystującego autorską technikę kina manualnego, rozpoczęły czterodniowy cykl imprez Off Road. Na offie kultury MDK-DŚT. Nie była to jedyna atrakcja dla miłośników teatru, ponieważ w Galerii Pod Arkadami wyświetlono dokument „Kathakali – sztuka indyjskiego teatru”, odbyło się też spotkanie z jego autorami, Elżbietą Dziuk-Renik i Krzysztofem Renikiem. Kolejne wydarzenia w ramach Off Road – wystawa, spektakle, koncerty i warsztaty – będą odbywać się przez trzy najbliższe dni, a finałem imprezy będzie niedzielny występ legendy polskiego el-rocka, Władysława „Gudonisa” Komendarka.

Adam Walny na wcześniejszych edycjach Off Road zaprezentował dwa, robiące ogromne wrażenie, spektakle. W roku 2017 zachwycił widzów przedstawieniem „Gould-Wariacje” z nadmarionetą w roli głównej, zaś po 12 miesiącach plenerowym widowiskiem „Szekspir - made in Poland”.

Tym razem pokazał coś zupełnie odmiennego, kameralny spektakl „Cudowni mężczyźni z korbką”, prezentowany w przyczepie zmienionej w kinową salkę, nawiązujący tytułem do jednego z najlepszych filmów w dorobku wybitnego czeskiego reżysera Jiříego Menzla, nostalgicznej opowieści o początkach objazdowej kinematografii. Wszystko jest tam pokazywane dzięki unikalnej, autorskiej technice kina manualnego.
– Posługuję się tu zwykłymi rzutnikami – mówi Adam Walny. – Narysowałem wszystko na trzech foliach i dzięki temu można szybko zmieniać sytuację, tempo tych rzutników oraz pierwszy, drugi i trzeci obraz. Stąd nawiązanie w tytule do filmu Jiříego Menzla, chociaż tutaj mechanizm korbki jest zamieniony na trzy generatory ruchu. 

Sama treść spektaklu, ilustrowanego muzyką Jordiego Savalla, jest równie ciekawa, bowiem Adam Walny wybrał i wykorzystał w tych pięciu opowieściach-etiudach, dopełnionych czterema komentarzami, ponadczasową twórczość poety i satyryka Andrzeja Waligórskiego. – Sprawiła to przyjemność obcowania z tym tekstem – wyjaśnia Adam Walny. – Z drugiej strony są to krótkie utwory, które nie nużą, a jest to jednak technika nieco monotonna, więc kiedy na niewielkim fragmencie tekstu dzieje się tak wiele, to jest nadzieja, że widz przez te 25 minut się nie znudzi. 

W czasie obu pokazów nie było o tym mowy, było to bowiem perfekcyjne połącznie muzyki, obrazu i tekstu, a perypetie wielkiego naciągacza („Ballada o Zenku”), rycerza-pijanicy („Ballada O Legnicy” czy pechowca, do którego dzięki lakiernikowi uśmiechęło się w końcu szczęście („Zbroja”) wywoływały wśród publiczności śmiech. Tym większy, że wszyscy bohaterowie tych ballaa nazywali się Dreptak, który w utworach Waligórskiego jest uosobieniem naszch zarówno przywar, jak i zalet. Finał w postaci „Pieśni o obronie Trembowli”, której główną bohaterką jest dla odmiany kobieta, „pani Chrzanowska Zofija”, był już typowo krotochwilny.

– Zależało mi na tym, żeby pojawiła się tu pewna chronologia – mówi Adam Walny. – Stąd czasy najdawniejsze, bitwa pod Legnicą czy XVII wiek, mniej więcej do XVIII, a żeby w finale element heroiczny był przełamany komedią. 

Po spektaklu w Galerii Pod Arkadami miał miejsce pokaz dokumentu „Kathakali – sztuka indyjskiego teatru”, zrealizowanego przez Elżbietę Dziuk-Renik i Krzysztofa Renika, przybliżającego kulisy funkcjonowania słynnego, dawnego teatru Kathakali z południowych Indii: od przygotowywania skomplikowanego makijażu aktorskiego, znaczenie postaci i ich kostiumów, aż do wymowy poszczególnych scen spektaklu. Poprzedził go pokaz etiudy „Kathakali – siła gestu i mimiki”, ukazującej, jak za pomocą ekspresji aktorskiej, mimiki, poruszeń gałką oczną, brwiami czy policzków aktorzy mogą wyrazić miłość, ironię, smutek, gniew czy strach. Nie zabrakło też dyskusji, podczas której Krzysztof Renik odpowiadał na pytania widzów i przybliżał kulisy swego pobytu w Akademii Sztuk Teatralnych Kerala Kalamandalam.

Wśród kolejnych wydarzeń tegorocznej odsłony Off Road odbędą się, między innymi, kolejne seanse, przygotowane we współpracy z Lubelskim Festiwalem Filmowym, wystawa fotografii Tomasza Bielawskiego „Chińskie stereo TYPY“, warsztaty migania pantomimicznego, spektakle dla najmłodszych widzów „Porywacze snów“ Sceny Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie oraz taneczny spektakl dla dorosłych„Poczekalnia 19“ Studia Działań Kreatywnych DanceOFFnia oraz koncerty Vincenta – Marcina Wincenciaka, Leona Krześniaka oraz Władysława „Gudonisa” Komendarka. Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza koncertami, jest wolny. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę