Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czego chcą łomżyniacy?

Ponad 50 inwestycji zgłosili mieszkańcy miasta w ramach propozycji na ewentualne przyszłe projekty. Najwięcej jest infrastrukturalnych, głównie chodzi o poprawienie życia w mieście. Są też pomysły otwarcia się Łomży na Narew.

Po nadzwyczajnej sesji Rady Miasta z 21. lipca 2021 roku, która zakończyła się brakiem dyskusji nad propozycjami Miasta do programu Polski Ład, „uciszeni” radni opozycyjni za pośrednictwem mediów zgłosili swoje propozycje. Łączyli zamknięcie na rozmowę prezydenta z brakiem wizji.

Niejako odpowiadając na to, prezydent Mariusz Chrzanowski ogłosił w weekend „otwarcie na propozycje mieszkańców, które w przyszłości mogłyby być zrealizowane przez łomżyński samorząd z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych”, dając kilka dni na ich skonkretyzowanie. Obiecał, że ratusz weźmie je pod uwagę podczas składania kolejnych wniosków. Mimo krótkiego czasu, mieszkańcy przesłali 55 propozycji. 

Najwięcej, bo ponad 30 to są pomysły inwestycyjne – infrastrukturalne. Mieszą się one w zadaniach od drobnych poprawek codziennego życia do, z punktu widzenia miasta, strategicznych. W trzech propozycjach pojawiła się spalarnia śmieci, zgłaszana także przez radnych opozycyjnych.  Zaproponowano parking wielopoziomowy przy urzędzie miejskim czy ul. Senatorskiej. Zdaniem niektórych mieszkańców byłby to także dobry punkt widokowy, w którym powinna znaleźć swoje miejsce kawiarnia. Pojawiła się propozycja wydłużenia ul. Szosa Zambrowska do granic miasta, z wiaduktem na wysokości sadów. Chodzi prawdopodobnie o jezdnię dwupasmową. Zaproponowano budowę zalewu przy Lasku Jednaczewskim na Łomżyczce. Mieszkańcy zgłosili prezydentowi poprawę funkcjonalności i remont al. Legionów. Na wysokości Parku Jana Pawła II zaproponowano przy ul. Zawadzkiej przejście podziemne. Wiele propozycji dotyczyło remontu czy rewitalizacji ulic i chodników w mieście. Chodnik przy ul. Bawełnianej, remont Kierzkowej, Wyszyńskiego, pl. Niepodległości czy Sobieskiego. Poszerzenie ul. Prusa, rewitalizację ul. Kapucyńskiej, czy ułożenie kostki na ul. Krótkiej, ul. Długiej i ul. Sadowej. Mieszkańcy chcą dróg w rejonie ul. Meblowej, przedłużenia ul. Kazańskiej i budowę ulic w rejonie ul. Szosa do Mężenina, ul. Granicznej i ul. Szosa Zambrowska czy Kraski. W propozycjach padały postulaty już w tracie prac (czy na etapie analitycznym), chociażby dokończenie remontu Starego Rynku czy kolei CPK tunelem przez środek miasta.

Mieszkańcom przeszkadza brak szybkiego internetu w starej części miasta. Tu dochodzi do kuriozalnej sytuacji bowiem, buduje się kanały technologiczne, w których jest światłowód, ale mieszkańcy domów jednorodzinnych nie mogą z tego korzystać, bo nie ma przyłączy do budynków. Dotyczy to także nowo remontowanych ulic. Mieszkańcy zgłaszali także propozycje dotyczące oświetlenia miasta, np.  wymiany słupów i latarni oświetleniowych na Rybakach, wymiany lamp na ledowe czy iluminację wieży ciśnień i mostu.

Na Krasce mieszkańcy chcą orlika, placu zabaw, siłownię zewnętrzną i ścieżkę zdrowia dla seniorów. Harcerze w harcówce potrzebują windy, a wędkarze zejścia do Narwi i możliwości wodowania małych jednostek.

W Parku Jana Pawła II brakuje zdaniem zgłaszających basenu stałego, plaży z leżakami, oczka wodnego, stawu z mostkiem, małego amfiteatru, parku linowego, czy małej gastronomi. W przesłanych propozycjach pojawiła się ścieżka rowerowa od Fadomu do Kupisk czy tężnia solankowa. Ktoś zauważył także obserwowaną od dawna tendencję wycinania drzew. „Inwestycje jakie potrzebujemy to - więcej tlenu dla mieszkańców miasta – czytamy w propozycji. - Zaplanujmy sadzenie drzew produkujących tlen i oczyszczających powietrze” i mieszkaniec czy mieszkanka wskazuje dojazdy do szkół. Dodaje, że drzewa zatrzymują wodę i dają cień. „Na dziś drzewa to najważniejsza inwestycja jakiej potrzeba nam wokół każdego bloku i na każdym osiedlu, wzdłuż ciągów komunikacyjnych”. 

Oczywiście nie mogło zabraknąć bulwarów. Mieszkańcy chcą ich dokończenia, a także punktu widokowego nad rzeką. Pojawiła się propozycja kładki przez rzekę między mostami.

Łomżyniacy zgłosili także coroczną imprezę wioślarską pomiędzy reprezentacjami z Łomżyńskich Uczelni Wyższych na wzór ,,Wyścigów kajakarzy z Oxfordu i Cambridge’’. 

Wskazują na rewitalizację „Bramy Napoleona”,  dwóch parków miejskich – Parku Ludowego i Parku Wagów, budowę Muzeum Browaru, oraz budowę amfiteatru czyli Muszli.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę