Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 grudnia 2021 napisz DONOS@

Spotkanie u Wagów i nie tylko

Całodniowy cykl imprez i zajęć pod hasłem „Spotkajmy się u Wagów“ przygotowało na sobotę Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Zwiedzanie miasta i piątnickich fortów, kiermasz książek, warsztaty i konsultacje genealogiczne czy promocja książki „Landrynki w zalewie octowej. Świat mego dzieciństwa“ Alicji Filochowskiej-Pietrzyk przyciągnęły liczne grono miłośników historii. – Do organizacji tej imprezy zainspirowała nas 149 rocznica śmierci Jakuba Wagi 25 lipca – mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN im. Wagów, dodając, że była ona adresowana nie tylko do zainteresowanych historią mieszkańców Łomży, ale też osób przyjeżdżających do niej w okresie wakacyjnym.

Zdawałoby się, że sezon wakacyjno-urlopowy nie będzie sprzyjać takiej inicjatywie, okazało się jednak, że mimo upału propozycja ŁTN im. Wagów przyciągnęła pasjonatów lokalnej historii i poznawania dziejów swych rodzin. W warsztatach genealogicznych z Małgorzatą Frąckiewicz, Kamilem Leszczyńskim i Moniką Smakowską, obejmujących część poznawczą i ćwiczeniową, mających zainicjować chęci do poszukiwania własnych korzeni,  uczestniczyło osiem osób. 

– Warsztaty to forma, która już się ugruntowała – zauważa Małgorzata Frąckiewicz. – Stworzyliśmy ją jako formę komercyjną wokół tego czym się zajmujemy, czyli badań archiwów łomżyńskich i udostępniania archiwaliów, między innymi na dość poczytnej stronie name.lomza.pl.

Wycieczki po mieście i na forty w Piątnicy również są naszą inicjatywą, która powstała w czasie obchodów 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, a ponieważ w ŁTN im. Wagów mieści się również oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, zainicjowaliśmy takie wycieczki z historią.

W tej sobotniej po mieście uczestniczyło około 20 osób w różnym wieku, a poprowadził ją inż. Andrzej Wszeborowski. Jego specjalizująca się w konserwacji zabytków firma budowlana ocaliła już wiele perełek łomżyńskiej architektury – obecnie prowadzi remont bramy zabytkowego cmentarza przy ul. Kopernika, tak więc lepszego przewodnika być nie mogło. Andrzej Wszeborowski nie szczędził uczestnikom spaceru szczegółów dotyczących historii i remontów budynków na ul. Krótkiej czy Dwornej, a punktem głównym było zwiedzanie katedry, w której pracował kilkakrotnie, od krypty pod prezbiterium po dzwonnicę. 

– Taki spacer to świetny pomysł! – komentowali jego uczestnicy. Nie brakowało też osób zainteresowanych kiermaszem z wcześniejszymi wydawnictwami i promocją najnowszej książki Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. 

– Książka „Landrynki w zalewie octowej“ to nasza kolejna inicjatywa wydawnicza – mówi Małgorzata Frąckiewicz. – Jest związana z badaniami genealogicznymi i dziedzictwa kulturowego dawnej Ziemi Łomżyńskiej. Napisała ją Alicja Filochowska-Pietrzyk i jest poświęcona świadomości własnych korzeni, a pani Alicja pochodzi z miejscowości Milewo Wielkie nieopodal Łomży i utrwaliła w swojej książce pamięć o swoich przodkach, tradycjach rodzinnych czy kulturze – to efekt spotkania poświęconego tej rodzinie, po którym książka powstała bardzo szybko. 

Po okresie pandemicznych ograniczeń ŁTN im. Wagów zapowiada intensyfikację swych działań, które będą odbywać się również w miesiącach letnich. 

– Wypadającą w przyszłym roku 150 rocznicę śmierci Jakuba Wagi chcielibyśmy obejść znacznie godniej, a to dzisiejsze wydarzenie było do tego takim preludium – zapowiada Małgorzata Frąckiewicz. – Chcemy też przyzwyczaić mieszkańców Łomży do tego, że u Wagów w okresie wakacyjnym zawsze będzie się coś działo, wpisując się przy tym we wszystkie imprezy, organizowane w mieście w okresie wakacyjnym. 

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę