Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 31 lipca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie kąpielisko miejskie nad Narwią

Dwaj przyjaciele z boiska, siłowni i wycieczek rowerowych pojawili się razem na plaży miejskiej nad Narwią w Łomży. Marek wczoraj miał z rodziną i kolegami 33. urodziny, chociaż młodzieńcza twarz i bardzo zadbana sylwetka sugerują dobrych kilka lat mniej. Jubilat z 28-letnim przyjacielem Bartoszem jest w znakomitym humorze, ciesząc się młodością, zdrowiem i zdrowym stylem życia, bo siedzenie po barach nie jest w ich stylu. Przechadzamy się po plaży w dniu oficjalnego otwarcia kąpieliska, po pierwszym gwizdku ratownika Tomasza Janczewskiego z WOPR w upalną sobotę o godzinie 11. Łomżanie wskazują atuty miejsca i chwalą organizację, gdyby nie szkła pod stopami.

Młodzi przyjaciele w odpowiedzi na pytania w każdym elemencie dostrzegają coś dobrego. Długo panowała cisza i spokój, gdyby nie popisy na ryczącym skuterze wodnym dwóch mężczyzn. Raz po raz ruszająca na pełnych obrotach maszyna stawała dęba, wywołując pianę i silne, muliste fale na rzece, która nie jest ani najszersza, ani najgłębsza. Zrobili to w bezpośrednim pobliżu kąpieliska z dziećmi i nastolatkami w wodzie. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby ktoś pływał poza bojami i zanurkował, a w wirze stracił orientację, zaczął się topić albo został potrącony. Na wzburzonej toni Narwi ratownicy nic by nie zobaczyli, ani nie usłyszeli wołającego o pomoc człowieka. O kulturze osobistej i wrażliwości, zakłócających wypoczynek ludziom skutermach, nie chce się nawet pisać...

Czysty piasek na boisku i "przymierzalnia"
Interweniował Tomasz Janczewski, upominając użytkowników skutera. Mogliśmy  spacerować po plaży dalej. Panowie Marek i Bartosz wyliczają zalety: parking w pobliżu za drzewami - o godz. 11. około 30 aut, w temperaturze w cieniu ponad 28 stopni, wg IMGW; kontenery na śmieci; dwa toi-toie; długie rzędy stojaków na rowery; 5 dużych, widocznych worków na śmieci, pośrodku terenu, równolegle do brzegu o długości 60 metrów. Mają wrażenie, że jest czysto, panuje porządek, cieszy ich świeżo usypane jasnym piaskiem boisko do siatkówki. Trzy słupki od strony ogrodzenia mają na górze kartę z informacjami sanitarnymi i dozowniki płynów do dezynfekcji. Zwraca uwagę jasna konstrukcja z płyty, jakby magazyn, lecz bez ścianek od ziemi. - Przymierzalnia - komentują nowy obiekt, służący jako przebieralnia. W oddali przy zaroślach w kierunku bulwaru, za granicą zieleni trawnika, stoją dwaj mężczyźni. Mimo że żar leje się z nieba i duchota utrudnia oddychanie, mają w rękach butelki z brązowego szkła. Piją: nie baczą na ostrzeżenia lekarzy, że alkohol w upał zagraża.

Ratownicy ze szpadlem i grabiami
W tym czasie Tomasz Janczewski pod łanami skoszonej, suchej trawy odkrywa dół z potłuczonymi butelkami po alkoholu. Szpadlem wybiera ziemię z ostrymi, nieregularnymi kawałkami szkła, która ląduje w przyniesionym przez ratowniczkę koszu. Do ratownika podchodzi Pan Artur, który wybrał się na plażę z małym synkiem. Po przeciwnej stronie kąpieliska, blisko brzegu, skąd wchodzi się do wody, znalazł o wiele większe wysypisko szkła. - Karton szkieł wyzbierałem z piasku pod trawą, po jednej albo dwóch butelkach - mówi z troską ojciec, odpowiedzialny obywatel, mieszkaniec Łomży.

Stali bywalcy plaży ze smutkiem patrzą na zbierającego szpadlem okruchy ratownika, na czeszące piach grabiami w poszukiwaniu rozbitych resztek ratowniczki. - Jakoś damy radę - komentuje jedna z nich optymistycznie. Dodaje, że wieczorami na plażę przychodzi młodzież, której nikt nie pilnuje.

To znowuż kwestia kultury osobistej, wyobraźni i odpowiedzialności za wspólnie używane miejsce do spotkań i rekreacji podczas wakacyjnego wypoczynku. - W Łomży nie ma dużo atrakcji na lato... - zauważają zgodnie Panowie: Marek i Bartosz. Stopę, rękę, plecy albo brzuch może przebić szkłem nie tylko dziecko i nastolatek. A jeśli to one piją ze szklanej butelki, dorośli powinni to zauważyć... W sobotę otwarcia w pobliżu mostu Majora "Hubala" stanęła budka biało-błękitna. Z daleka wabią pyszne lody włoskie, na które zaprasza syn Pani Elżbiety Skrzetuskiej, znanej wszystkim z bulwaru przy Porcie Łomża. Zjedzone ze smakiem wafelki po lodach nie zranią nikogo. Może uchronieniem plażowiczów przed ranami będzie dosypanie wywrotek piasku lub desant z tyralierą sprzątaczek...?

Mirosław R. Derewońko        

 

Na plaży fajnie jest nad Narwią

Młodzieńczy zew wolności na dzikiej plaży w Łomży

Czy prezydent uratuje plażę w Łomży przed zamknięciem?

Łomżyńska plaża otwarta w słońcu i w deszczu

 

210723021652.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę