Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 sierpnia 2021 napisz DONOS@

Wesoła pszczoła w wierszu i w rysunku

Ponad 130. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Poziom prac był tak wysoki, że wszystkie zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Jury przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył 10-letni Andrzej Stefanyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. – Na początku myślałem, że nic mi się nie uda, ale chciałem to zrobić, zresztą mama mi trochę pomagała i siostra! – mówi Andrzej Stefanyk, dodając, że to jego pierwszy taki sukces, bo dotąd jeszcze nigdy nie zdobył nagrody w żadnym konkursie.

Pierwsza edycja konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”, skierowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego, miała miejsce w roku 2017. Jego celem była edukacja ekologiczna najmłodszych i uzmysłowienie im ogromnej roli pszczół w ekosystemie oraz w naszym życiu. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, bo wpłynęło nań 114 wierszy dotyczących pszczół, zilustrowanych pracami plastycznymi. Drugą odsłonę konkursu zorganizowały Stowarzyszenie Miód na Serce oraz Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, wspierane przez Urząd Miejski w Łomży, Leśną Pracownię – pasiekę „Zielówka” i Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a prac nadesłano i złożono jeszcze więcej, bo aż 131. 

– Poziom prac jest naprawdę niesamowity! – mówi inicjatorka konkursu i pszczelarka Agnieszka Zielewicz. – Jako komisja konkursowa mieliśmy więc przy ocenie tych prac bardzo twardy orzech do zgryzienia. Wiersze też są przepiękne, jako organizatorzy jesteśmy więc bardzo zadowoleni. 

Konkursowe jury w składzie: Agnieszka Zielewicz, Elżbieta Piasecka-Chamryk i Agata Dąbkowska przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył Andrzej Stefanyk, nie tylko utalentowany plastycznie, ale też autor ciekawej obserwacji, że warto uczyć się od pszczół pracowitości, zawartej w wierszu „Pracowite pszczółki”. Drugie miejsce zajęła 8-letnia Ada Żelazna, uczennica SP nr 7 w Łomży. Trzecie nagrody były aż cztery, przyznane ex aequo: 9-letniemu Marcelowi Kucharskiemu (SP nr 1 w Łomży), 9-letniej Weronice Puchalskiej (Rakowo-Boginie), 8-letniemu Kubie Wiśniewskiemu (SP Dobrzyjałowo) oraz 10-letniej Gabrieli Żelechowskiej (SP nr 1 Łomża). Nagrody były efektowne, między innymi poduszki i kubki z motywami pszczelimi, książki (oczywiście o pszczołach) i materiały plastyczne, ułatwiające dalszy rozwój artystycznych pasji. 

Z wyróżnień-upominków rzeczowych cieszyła się liczna grupa 7-10-latków: Adrian Bazydło (SP Stare Bożejewo), Amelia Bobryk (Srebrowo), Natalia Czechowska (Łomża), Joanna Fabin (SP nr 5 Łomża), Emilia Gałązka (SP Miastkowo), Maria Katarzyna Jankowska (Łomża), Wiktoria Jarząbek (Łomża), Oliwia Jurkowska (Łomża), Konrad Korytkowski (SP Miastkowo), Karolina Kukso (SP nr 1 Łomża), Kacper Łuba (Łomża), Anna Mitter (SP nr 1 Łomża), Hubert Nałęcz (SP nr 4 Łomża), Katarzyna Rolka (SP Nowe Kupiski), Paweł Rydzewski (SP Olszyny), Natalia Trzcinka (Łomża), Oliwia Winiarek (SP Jeziorko) oraz Weronika Zielińska (SP nr 10 Łomża). 

Konkurs „Wesoła pszczoła-malowane wiersze” patronatem honorowym objął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, również fundator nagród, wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, Leśną Pracownią i Łomżyńskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. 

– Naszym celem była edukacja ekologiczna – podkreśla Agnieszka Zielewicz. – Ważne jest też uświadamianie ludziom jak wielkie jest znaczenie pszczół dla bioróżnorodności, całego ekosystemu – co trzecia łyżka pokarmu, który trafia na nasze talerze, istnieje dzięki zapylaniu roślin i pracy tych niestrudzonych zwierząt. Dlatego uznaliśmy, że ten temat i pszczoła jako bohaterka konkursu będą właściwe i widzimy to na wystawie, którą można oglądać w Hali Kultury do końca lipca. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę