Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kto i w jaki sposób może uzyskać biały certyfikat?

Obecnie większość firm na rynku światowym dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. W tym celu starają się ograniczać zużycie wody, emisję spalin czy gazów do atmosfery oraz oszczędzać zużywaną energię. W swoich staraniach wspierani są przez światowe i europejskie instytucje, między innymi Unię Europejską.

Czym jest biały certyfikat? 

Biały certyfikat, znany również jako Świadectwo Efektywności Energetycznej, to dokument zaświadczający o ilości planowanej do zaoszczędzenia energii. Potwierdza, że u odbiorcy osiągnięta zostanie określona redukcja jej zużycia. Aby otrzymać Świadectwo Efektywności Energetycznej, należy wprowadzić w firmie modernizację, która zapewni większą efektywność pracy. Warunkiem umożliwiającym uzyskanie Białego Świadectwa jest przeprowadzenie audytu energetycznego i wymiana wyeksploatowanych urządzeń oraz energochłonnych źródeł światła na ich energooszczędne odpowiedniki.  

Kto go może uzyskać? 

Z takiego unijnego wsparcia skorzystać może każdy podmiot gospodarczy, o ile spełnia warunki zapisane w Ustawie o efektywności energetycznej. Przede wszystkim należy pamiętać, że białe certyfikaty wydawane są wyłącznie dla planowanych, przyszłych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej co oznacza, że wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki należy zgłosić przed podpisaniem umowy z wykonawcą i rozpoczęciem modernizacji. Zakończona inwestycja nie otrzyma już takiego świadectwa.  


Zdjęcie 2.jpg

Co należy zrobić, aby uzyskać certyfikat? 

Przede wszystkim, zgodnie z zapisem ustawy, uzyskana oszczędność energii musi być równa bądź większa niż 10 ton oleju ekwiwalentnego średnio w ciągu roku, czyli ponad 116,3 Mwh/rok. Natomiast pozyskanie wcześniej innej premii termomodernizacyjnej lub przekroczenie dopuszczalnej wysokości pomocy publicznej dla inwestycji, wyklucza podmiot z możliwości uzyskania dotacji. Następnie należy: 

  1. Wybrać przedsięwzięcie lub modernizację, jakią chce się wprowadzić w danym przedsiębiorstwie. Może to być na przykład izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa lub remont budynku, modernizacja oświetlenia czy wymiana urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych. 

  2. Wykonać profesjonalny audyt efektywności energetycznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na analizę obecnego stanu technicznego obiektu oraz opłacalność planowanej inwestycji. 

  3. Złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek, wraz z pozostałą dokumentacją. 

  4. Przystąpić do realizacji inwestycji. 

Jakie są korzyści posiadania certyfikatu? 

Najważniejszy cel projektu Białych Certyfikatów to zachęcenie firm do oszczędzania energii poprzez różne inwestycje w efektywność energetyczną, a co za tym idzie, dbanie o środowisko poprzez zmniejszenie emisji spalin i gazów do atmosfery. Pozostałe korzyści to: 

  • długofalowa oszczędność w wydatkach na energię, 

  • zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych, 

  • zwiększenie oszczędności energii dla urządzeń potrzeb własnych, 

  • zmniejszenie strat energii elektrycznej w przemyśle. 

 Źródła: 

  1. kape.gov.pl 

  2. ceet.pl 

  3. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej

    tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę