Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Chrońmy rowery przed kradzieżą

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Policjanci zachęcają do znakowania rowerów, które może być przydatne przy odzyskiwaniu. Przypominają o zabezpieczaniu jednośladów zwłaszcza pozostawianych w klatkach schodowych, czy też „na chwilę” podczas robienia zakupów. W ubiegłym roku, na terenie Łomży i powiatu skradziono 14 rowerów, a w 2021 roku już 3.

Znakowanie roweru nie zapobiega jego kradzieży. Pomaga jednak zidentyfikować odzyskany jednoślad w przypadku, gdy do niej dojdzie. Policjanci zwracają uwagę, że „podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji identyfikujących rower i nie mają ich nigdzie zapisanych”. 

W 2019 roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Łomży skradziono 20 rowerów. W roku pandemicznym 2020 tych kradzieży było 14, a w bieżącym już 3. 

Policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia, a także do oznakowania swojego jednośladu. Znakowanie rowerów w łomżyńskiej jednostce wykonują dzielnicowi, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji.  Jednocześnie policjanci przypominają o właściwym zabezpieczaniu rowerów przed kradzieżą. Najczęściej do kradzieży dochodzi przy pozostawieniu jednośladów na tzw. „chwilę” w miejscach ogólnodostępnych, np. przy sklepach czy w klatkach schodowych.

Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić rower przed kradzieżą:      

  • Nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru: na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem itp. Korzystajmy z dobrych zabezpieczeń technicznych, które dostępne są na rynku.
  • Jeżeli rower musimy zostawić w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi piwnicy były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic. Nie ułatwiajmy złodziejom dotarcia do tego typu miejsc.
  • Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie mamy, to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży. Policjanci zachęcają do znakowania jednośladów.
  • Ubezpieczmy rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej
  • W przypadku kradzieży jednośladu, należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji.

 

W celu zgłoszenia zamiaru oznakowania roweru - skonaktuj się z dzielnicowym.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę