Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uwaga! Wysokie zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10

Od niedzieli, 21. lutego zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 przekraczają dopuszczalne normy. Mimo przedwiosennej pogody, lepiej ograniczać aktywność na świeżym powietrzu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie poziomu 3.

Od niedzieli stacja pomiarowa w Łomży przy ul. Sikorskiego wskazuje znaczne zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10. Największa godzinowa wartość zanieczyszczenia przypadła na godz. 21. wczoraj, tj. w poniedziałek. Urządzenie pomiarowe zanotowało wówczas 390,1 μg/m3. Bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń utrzymywało się przez cały poniedziałek. Dobowa wartość wyniosła 136,6 μg/m3, gdzie norma dobowa dla tego zanieczyszczenia wynosi 50 μg/m3.  

W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o możliwym przekroczeniu poziomu informowania (100 μg/m3) i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego (150 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Inspekcja zwraca uwagę na warunki meteorologiczne, które utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

Prognoza na dzień 23.02.2021r . dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana jest na podstawie wyników pomiarów zanieczyszczenia powietrza ze stacji pomiarowych działających w województwie podlaskim w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, policzone jako 8-godzinna średnia krocząca ze stężeń 1-godzinnych, stwierdzono na stacjach w Białymstoku, Łomży, Augustowie i w Grajewie. 

Przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 dotyczy 1 178 353 mieszkańców województwa.

Takie warunki stanową zagrożenie dla:

  • osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolności serca  i choroby wieńcowej), 
  • osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obdukcyjna choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety, w ciąży oraz małe dzieci
  • osoby w rozpoznaną chorobą nowotworową i ozdrowieńcy.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.  Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. 

 

Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wietrzenie pomieszczeń czy dogrzewania się kominkiem.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę