Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Profesorowie i doktorowie chętni się zaszczepić

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- Chciałbym z przyjemnością zaszczepić się przeciwko COVID-19 z żoną, rodziną oraz pracownikami Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, ale jeszcze nie mogę, bo mam powyżej 65 lat - wyjaśnia z życiowym optymizmem prof. Roman Engler, 67-letni rektor WSA, w której z ok. 100 pracowników naukowych i dydaktycznych 16 zadeklarowało chęć przyjęcia szczepionki. Od poniedziałku kadra akademicka uczelni w Polsce może zgłosić się do przyjęcia szczepionki - aby uodpornić się na czas prowadzenia zajęć ze studentami, bo wykłady są online. Jak licznie zgłosili się naukowcy z Łomży?

Rektor WSA Roman Engler wyjaśnia, że w założonej przezeń uczelni zainteresowanie szczepionką jest bardzo duże, jednak kilkunastu wykładowców ma również ponad 65 lat. Oprócz tego, w około 70 procentach pracownicy naukowi WSA wykładają i prowadzą ćwiczenia i laboratoria również w innych uczelniach w kraju - czyli mogli chęć zaszczepienia się zgłosić w placówkach poza Łomżą.

- Dla mnie autorytetem jest zacny profesor nauk medycznych Zbigniew Puchalski - z uśmiechem mówi rektor Engler. Starszy kolega naukowiec ma 86 lat, nadal wykłada i promuje studentów oraz zachęca do szczepienia przeciw koronawirusowi, bez względu na rodzaj i producenta szczepionki. 

Od księdza rektora do rektora seniora
- Otrzymałem zaproszenie do zaszczepienia się jako wykładowca, a nie jako rektor - tłumaczy ks. Robert Bączek, Jego Magnificencja Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, gdzie wykłada i prowadzi zajęcia ponad 40 naukowców i dydaktyków. Wynika to z faktu, że seminarium łomżyńskie nie jest samodzielną placówką naukową, tylko podlega pod Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prorektor ds. medycznych UKSW wysłał maile do niektórych nauczycieli akademickich WSD w Łomży, a do innych - jeszcze nie. - Właśnie zastanawiam się, co z tym faktem zrobić i w którym kierunku podjąć działanie - mówi ks. Bączek. Po przejściu choroby COVID-19 przez wspólnotę seminaryjną i wychowawców WSD wszyscy są zdrowi, czują się dobrze, a w kilku przypadkach nawet ze szczęśliwie potwierdzonym przez RTG brakiem zmian w płucach.

Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży problemu z zapisami na szczepienia w kierunku koronawirusa nie ma żadnego, jeśli nie liczyć rektora prof. Witolda Wincenciaka. Rektor WSZOZ TWP ma lat 78, dlatego nie musi korzystać z puli dla 65 -. - Ja będę się szczepił w szpitalu przy Żurawiej w Białymstoku jako senior - mówi pogodnie prof. Wincenciak. - A nasza kadra do tej pory, od dawna jest zaszczepiona. Uczelnia ma 4 pracowników etatowych i 12 na umowy w różnej formie i zakresie. Z racji profesji, kilkoro medyków z Białegostoku jest zaszczepionych, łomżyńscy lekarze i ratownicy medyczni również.

PWSIiP na stronie uczelni podała, że od 15. lutego br. nauczyciele akademiccy i osoby prowadzące mogą rejestrować się do szczepień przeciwko COVID-19. Zapisy obejmują tylko osoby urodzone po 31. grudnia 1955. Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mogli się zaszczepić później. "O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować na bieżąco" - deklarują władze PWSIiP, w ktorej - jak przekazała Monika Dąbrowska z biura rektora - jest ok. 200 nauczycieli akademickich. Ażeby zgłosić się na szczepienie lub zrezygnować należy zalogować się do uczelnianego systemu wymiany dokumentów i wypełnić deklarację do szczepienia przeciwko covid-19. Deklaracje będą zbierane w naszej "Państwówce" w nieprzekraczalnym terminie do 18. lutego 2021 r. do godziny 8.

We wtorek, 16. lutego, w sekretariacie Uczelni Jańskiego nikt nie odbierał po południu telefonów stacjonarnych i komórkowych. Nikt do nas nie oddzwonił, ale może wszyscy w "Jańskim" zdrowi... 

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę