Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Gorzkie pytania o Polskę i Kościół na Adwent A.D. 2020

Główne zdjęcie
Demonstracja Strajku Kobiet na rogu Dwornej i Giełczyńskiej w Łomży (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl/REPORTER)

"Na naszych oczach dokonuje się w naszym kraju swoiste, szybkie przewartościowanie moralne, zwłaszcza w umysłach i sercach ludzi młodych. To może i powinno budzić uzasadniony niepokój oraz troskę o przyszłość Kościoła i Ojczyzny. Zadajemy sobie pytanie: co jest źródłem tych procesów?" - zastanawia się biskup łomżyński Janusz Stepnowski w liście pasterskim na nowy rok liturgiczny i duszpasterski. 29. listopada, w 4. niedzielę przed Bożym Narodzeniem, zaczyna się Adwent, oczekiwanie na przybycie Chrystusa (adventus to po łacinie przyjście: pierwotnie cesarza).

"To, co nowe, czasami może niepewne i nieznane, jest wyzwaniem i jednocześnie budzi nadzieję. Tej nadziei tak bardzo nam dzisiaj potrzeba w obliczu wyzwań, przed którymi staje cały świat, nasza Ojczyzna i rodziny nasze oraz Kościół" - pisze biskup Stepnowski do wiernych Diecezji Łomżyńskiej. Nowy rok liturgiczny daje "szansę osobistego rozwoju duchowego", budowania więzi z Bogiem. Nowy rok duszpasterski "wpisuje się w trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce pt. „Eucharystia daje życie” - "Bóg ofiarowuje nam we Mszy św. swojego Syna, który nas pokrzepia i umacnia. Eucharystia, która daje życie, daje też nadzieję i pokój".

Jan Paweł II nauczał o miłości wiernej
Rok 2021 będzie "dziękczynieniem za wizytę św. Jana Pawła II w Łomży przed 30 laty (4 - 5 VI 1991 r.). IV pielgrzymka do Ojczyzny miała hasło „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. "Każdy Jego pobyt w Polsce był czasem obfitego zasiewu nauki, której treść pozostaje wciąż aktualna i dlatego powinniśmy wciąż do niej powracać" - zachęca biskup, przypominając kazanie Jana Pawła II "o budowaniu miłości między mężczyzną i kobietą, mężem i żoną – miłości pięknej, trwałej, wiernej i nierozerwalnej" (...), "otwartej na przyjęcie Bożego daru potomstwa: każdego poczętego życia, także zagrożonego chorobą lub śmiercią". Biskup zdaje się nawiązywać do demonstrujących w dziesiątkach miast w Polsce tłumów na Strajku Kobiety, które protestowały z młodymi przeciwko zmianie w prawie aborcyjnym, wprowadzonym po ponad 20 latach przez Trybunał Konstytucyjny.

_MG_6077.jpg
Bp Janusz Stepnowski

"Zło wyrządzone przez duchownych"
Biskup wspomina, że w Łomży Jan Paweł II poświęcił część Wyższego Seminarium Duchownego, z życzeniem, żeby rosła liczba powołań do służby nie tylko w Diecezji. Obecnie potrzeba jeszcze bardziej "nowych świadków Bożej miłości", „pomocników Boga” w Jego zasiewie Ewangelii" - dodamy- ponieważ bardzo spada liczba powołań kapłańskich i zakonnych. Jednym ze źródeł braku zainteresowania stanem duchownym i celibatem są wieści o życiu sekretnym arcybiskupa z USA McCarricka, kard. Gulbinowicza z Wrocławia i kard. Dziwisza z Krakowa, co do seksu z dorosłymi i nieletnimi, niezastosowania Dekalogu i przedkładania doczesnych dóbr materialnych nad nagrodę w Niebie. 

Biskup Stepnowski tak opisuje skandale obyczajowe i postępujący kryzys zaufania do Kościoła: "Ostatnie miesiące i tygodnie przyniosły informacje o bolesnych sytuacjach nadużyć i grzechów dokonywanych przez osoby duchowne wobec najbardziej niewinnych i zaniedbania niektórych biskupów wobec dziejącego się zła w Kościele. Powoduje to w nas rozgoryczenie, ból i niepokój. Żadne zło wyrządzone przez duchownych nie powinno się wydarzyć. Oczekujemy i ufamy, że wszelkie zarzuty i wątpliwości zostaną wyjaśnione przez właściwe instytucje państwowe i kościelne, a winni nadużyć zostaną sprawiedliwie osądzeni i ukarani. Trwamy ponadto ciągle w niepewności związanej z pandemią koronawirusa". Te wydarzenia skłaniają wierzących katolików do poszukiwania w Adwencie roku 2020 odpowiedzi "na zaistniałą sytuację w kryzysie rodziny, przemian tożsamościowych o zasięgu światowym, liberalizacji wychowania, także szkolnego, ale również w kryzysie katechezy szkolnej, duszpasterstwa młodzieży czy kontaktów międzyludzkich".

Modlitwa i czytanie Pisma św. w rodzinie
"Czas, który przeżywamy, jest okazją do dawania świadectwa" wiary, nadziei i miłości - naucza biskup, cytując papieża Franciszka: Chrystus „może zawsze swoją nowością odnowić nasze życie i naszą wspólnotę, i nawet jeśli propozycja chrześcijańska staje wobec mrocznych epok i słabości Kościoła, nigdy się nie starzeje". Zachęca w okresie pandemii, by napełniać się nadzieją, która daje "pewność, że nie jesteśmy sami. Prowadzi nas bowiem Duch Boży", a sacrum Eucharystii pozwala "nabrać oddechu i dystansu od świata". Nadziei i pokoju Eucharystii potrzeba w walce z pandemią koronowirusa.  Biskup zachęca wiernych do troski o "zdrowie i życie, poszukiwania dróg niesienia pomocy chorym, cierpiącym i potrzebującym..., ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci". Radzi spojrzeć "w kontekście dobra wspólnego" na zalecenia służb sanitarnych i medycznych, gdy "wprowadzane obostrzenia i kwarantanna" jawią się jako trudne w codziennym funkcjonowaniu. 

Biskup przypomina o duszpasterstwie w parafiach i wartości liturgii domowej: "lektura i medytacja Pisma Świętego, uczestnictwo we Mszy św. przez środki społecznego przekazu, modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna". Prosi rodziców, "aby zatroszczyli się o rozwój duchowy dzieci i młodzieży", - modlitwa w rodzinie, czytanie i rozważanie Pisma Św. "rodzi i budzi wiarę w młodym pokoleniu".

Wdzięczność pracownikom służby zdrowia
"Tegoroczny adwent z powodu tego, co się dzieje na świecie, ma szczególny wymiar. Oczekujemy na Chrystusa, który przyjdzie na końcu czasów. Oczekujemy Jego narodzin, które przyniosły światu pokój i nadzieję. Oczekujemy również odnowy oblicza naszej ziemi, doświadczonej chorobami, niepokojem, lękiem, strachem, różnego rodzaju kryzysami. W oczekiwaniu „nowego nieba i nowej ziemi” kryje się nasza tęsknota za tym, abyśmy mogli na co dzień normalnie funkcjonować bez obaw i lęków" - tłumaczy biskup, apelując o "wspólnotę wiary i miłości". "Służmy sobie nawzajem modlitwą i bezinteresowną pomocą. Bądźmy wdzięczni wszystkim, szczególnie pracownikom służby zdrowia, którzy w trudnej rzeczywistości pandemii, wykonują swoje obowiązki i służą pomocą innym, często z narażeniem własnego zdrowia i życia". Prosi, by polecać Bogu "chorych i cierpiących, personel służby zdrowia, zmarłych i tych, którzy ich opłakują". Bp Stepnowski życzy diecezjanom owocnego adwentu, kończąc, że w dialogu z Bogiem wyprasza obfitość łask i pokoju oraz z serca udziela pasterskiego błogosławieństwa: w Imię Ojca † i Syna, † i Ducha † Świętego ...

Opr. Mirosław R. Derewońko

Foto: Demonstracja Strajku Kobiet na rogu Dwornej i Giełczyńskiej  w Łomży (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl/REPORTER)
Foto: Bp Janusz Stepnowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę