Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 grudnia 2021 napisz DONOS@

Doktor Frąckiewicz i ŁTN zasłużeni dla kultury polskiej

- Została podpisana decyzja przez Pana ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, że Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe imienia Wagów i Pani wiceprezes ŁTN dr Małgorzata Frąckiewicz zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wieloletnią działalność na rzecz integracji środowiska badawczego w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej – poinformował łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS).

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe imienia Wagów działa od 1975 roku, gromadząc specjalistów różnych dziedzin i organizując konferencje, sympozja i seminaria na różnorodne tematy. - Dziękuję Pani wiceprezes Frąckiewicz za społeczną pracę dla budowania poczucia tożsamości łomżyniaków i dumy lokalnej, co przejawia się, między innymi, w inicjatywach oraz obszernych opracowaniach nazwisk rodów z naszego miasta – podaje przykłady zasług dla kultury polskiej poseł Kołakowski. - Odznaka honorowa dla Towarzystwa Wagów ma charakter wyróżnienia zespołowego dla instytucji i tylu osób, które należą i działają w ŁTN, czasami od dziesiątków lat. Jestem zawsze pod wielkim wrażeniem bogactwa zbiorów w siedzibie ŁTN przy Długiej 13 i wielości publikacji naukowych, bezcennych dla wiedzy o dziejach miasta i regionu oraz jego mieszkańców. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczymy Laureatom w najbliższym czasie podczas odpowiedniej uroczystości.

Pracowita jak tytan, serdeczna i skromna
Dr Małgorzata Frąckiewicz jest aktywna w ŁTN w niełatwych czasach, gdyż obecnie niewielu jest ludzi, chcących społecznie popularyzować wiedzę i prowadzić badania o języku, kulturze, historii i współczesności Łomży i regionu. Językoznawczyni jest wiceprezesem ŁTN od 2017 r. Wśród znanych inicjatyw dr Małgorzaty Frąckiewicz popularność zdobyła strona name.lomza.pl, która miała od stycznia 2019 r. ok. 120 tysięcy odsłon. Stale zagląda na nią ponad 200 osób, szukając wiedzy o swoim pochodzeniu i dziejach historycznej Ziemi Łomżyńskiej. Wśród ponad 200 publikacji naukowych przez 45 lat ŁTN na wyróżnienie zasługuje monumentalna „Księga pamięci gminy żydowskiej w Łomży”, wydana w 2019 razem z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Łomży, którego prezesem od 2016 r. jest dr Małgorzata Frąckiewicz. Jest ona również wiceprezesem Towarzystwa Kultury Języka w Łomży oraz wykłada na co dzień zagadnienia językoznawcze w Uniwersytecie w Białymstoku.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę