Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Łomżyński Pakiet Antykryzysowy” czyli coś dla nielicznych i symbolicznie dla reszty

Główne zdjęcie
Łomżyński ratusz

Po ponad miesiącu od nadzwyczajnego zatrzymania polskiej gospodarki władze Łomży ogłosiły „Łomżyński Pakiet Antykryzysowy”. Jak przekonują ma wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Tyle tylko, że wsparcie zależeć ma nie od poniesionych strat, ale bardziej od miejsca gdzie przedsiębiorcy działają. Największe profity otrzyma ok. 90 handlarzy z Miejskiej Hali Targowej, bo im wszystkim został już obniżony czynsz o 99% i ta ulga ma obowiązywać do końca lipca. Znacznie mniej – oszczędności na czynszu od 30% do 50% - mogą dostać najemcy lokali w czarnym biurowcu miejskiej spółki PPŁ przy ul. Sikorskiego. Cała reszta z kilku tysięcy łomżyńskich przedsiębiorców, od władz miasta otrzymać ma... przedłużenie do 30 września 2020 r. terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

- Tarcza antykryzysowa wprowadzona przez polski rząd daje spore możliwości, ale jako samorządowcy musimy podejmować kolejne działania, które pomogą ochronić gospodarkę miasta i miejsca pracy – przekazuje słowa prezydenta Mariusza Chrzanowskiego kierownik jego urzędowej Kancelarii Grzegorz  Daniluk przedstawiając założenia „Łomżyńskiego Pakietu Antykryzysowego”, który prezydent wysłał do radnych miasta. 

Ten plan składa się jakby z trzech części. Pierwsza to 99% ulgi w czynszu dla najemców z Miejskiej Hali Targowej oraz innych lokalach użytkowych stanowiących własność Miasta Łomża. Aby z niej skorzystać trzeba tylko wpisać do przygotowanego wniosku nazwę firmy, NIP, adres, osobę uprawomocnioną do reprezentacji i adres wynajmowanego od miasta lokalu. Jest tam wymagane oświadczenie: „Oświadczam, iż moja płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19.”
Tego typu ulga w Hali Targowej obowiązuje od  14 marca. Jak przekazuje Łukasz Czech z ratusza do połowy kwietnia skorzystało z niej 86 podmiotów na łączną kwotę 69 tys. zł. 

Druga część dotyczy przedsiębiorców działających w Parku Przemysłowym Łomża, do którego należy czarny biurowiec przy ul. Sikorskiego i znajdujące się z nim stare warsztaty zlikwidowanej Szkoły Drzewnej. W sumie lokale wynajmuje tu ponad 60 najemców, a większość z nich – jak przekazuje ratusz - prowadzi w tej chwili ograniczoną działalność. Bonifikata ma przysługiwać tym, których płynność finansowa uległa pogorszeniu poprzez duży spadek sprzedaży towarów lub usług. I tak:

  • 50% bonifikata za dany miesiąc ma przysługiwać najemcom, u których sprzedaż towarów lub usług spadła o minimum 70%, 
  • 30% bonifikata dla tych, których spadek obrotów wyniósł minimum 50%. 

Dla tych, którzy zanotowali spadek o minimum 30% miejska spółka PPŁ zaoferować ma odroczenie lub rozłożenie czynszu na raty do 30 września 2020 r.

Trzecia część dotyczy wszystkich innych przedsiębiorców, którzy działają w mieście, ale nie w oparciu o miejskie lokale. Tym władze miasta na dziś oferują... przedłużenie do dnia 30 września 2020 r. terminu płatności rat podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby z takiej „pomocy” skorzystać koniecznym warunkiem jest niezaleganie w opłatach podatku od nieruchomości do końca marca 2020 r. W przesłanym przez prezydenta do Rady Miejskiej „Łomżyńskim Pakiet Antykryzysowy” jest projekt uchwały zwalniający z konieczności wnoszenia tzw. opłaty prolongacyjna za takie odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty zobowiązań podatkowych.

Przedstawiając ten plan „pomocowy” kilku tysiącom przedsiębiorców z Łomży władze miasta dodają, że ci przedsiębiorcy, których szczególnie dotknęła kryzysowa sytuacja wynikająca z epidemii koronawirusa mogą składać indywidualne wnioski do Prezydenta Miasta Łomża o zwolnienie z podatku od nieruchomości na mocy art. 67 w Ordynacji podatkowej. 
- Zaproponowane ulgi są wynikiem analizy potrzeb przedsiębiorców oraz możliwości budżetowych Miasta Łomża – miał, według relacji Daniluka, zaznaczać  Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży do spraw gospodarczych. - Łomżyński Pakiet Antykryzysowy może zostać rozszerzony o dalsze działania w zależności od rozwoju sytuacji. Jeżeli się okaże, że niezbędnym wsparciem będzie konieczność zwolnienia z podatku od nieruchomości na mocy uchwały, to także i taka możliwość będzie rozważana – miał stwierdzić Garlicki. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę