Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Czy warto kupować używane części samochodowe?

Naprawa samochodu może być niekiedy nieopłacalna. W przypadku starszych modeli używane części są czasami jedyną alternatywą właściciela. Czy jednak wiemy, jakie elementy samochodu mogą być używane, a jakich lepiej unikać? Podpowiadamy, na jakich częściach możemy zaoszczędzić oraz co sprawdzić przed zakupem.

1. Czemu wybieramy używane części samochodowe?

2. Jak kupować używane części?

3. Czego lepiej nie kupować?

4. Na czym możemy zaoszczędzić?

5. Jak się zabezpieczyć, kupując używane części?

6. Podsumowanie – czy warto ryzykować?

Czemu wybieramy używane części samochodowe?

Ogłoszenia lokalne są pełne ofert na używane zderzaki, lampy, turbosprężarki, rozruszniki, czy też maski. Pomimo że część z nich niesie ze sobą pewne ryzyko, wciąż stawiamy używane elementy ponad oryginalne. Ma na to wpływ przede wszystkim aspekty ekonomiczne. Przedmioty używane zawsze kosztowały mniej, dlatego cieszą się od lat niestygnącą popularnością. Nie inaczej jest w przypadku części samochodowych.

Dlaczego tak się dzieje? Pamiętajmy, że auto traci z wiekiem na wartości. Tylko nowe modele są warte ceny oryginalnych elementów. W wielu innych przypadkach taka naprawa byłaby po prostu nieopłacalna i mogłaby przewyższyć cenę samochodu. Stąd też tak duże zainteresowanie częściami z drugiej ręki, które są kilkakrotnie tańsze oraz ogólnodostępne w internecie.

Jak kupować używane części?

Kiedy nasz samochód ulegnie awarii, musimy dokładnie zdiagnozować usterkę. Tylko tak będziemy w stanie dobrać odpowiednią część. Pomóc może nam mechanik, który sprawdzi i oceni stan samochodu.

Ponadto używana część musi idealnie pasować do modelu. W tym celu przeglądajmy ogłoszenia, skupiając się na marce oraz roczniku auta. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdźmy również numery na wymienianych podzespołach.

W sieci odnajdziemy niejeden portal z ogłoszeniami lokalnymi jak Allegro Lokalnie, które pokażą nam wiele ofert z okolicy. Ich dokładne przestudiowanie, a także kontakt ze sprzedającym i poproszenie o dodatkowe zdjęcia oraz informacje, mo okazać się najlepszą drogą, aby uniknąć późniejszych problemów i niepotrzebnego odsyłania oraz zamienia części.

Czego lepiej nie kupować?

Pomimo że wiele ofert w internecie kusi nas najniższymi cenami, warto wiedzieć, kiedy sobie odpuścić i nie ryzykować bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim elementów układu hamulcowego. Nie są one w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa. Wyjątkiem są zaciski hamulcowe. Mogą one być ponownie wykorzystane wyłącznie w sytuacji, gdy zostaną poddane kompleksowemu przeglądowi oraz regeneracji.

Podobnie rzecz wygląda z zawieszeniem. Pamiętajmy, że wizualne oględziny nie są wystarczające, aby zapewnić o sprawności technicznej elementów. W takim przypadku nie warto oszczędzać na pieniądzach, ponieważ możemy to przepłacić naszym zdrowiem.

Ryzykiem są także obarczone turbosprężarki, rozruszniki, a także poduszki powietrzne. Tutaj również kwestia bezpieczeństwa wysuwa się na pierwszy plan. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy używane poduszki powietrzne wystrzelą w odpowiednim momencie, czy też zrobią to samoczynnie w trakcie normalnej jazdy samochodem.

Na czym możemy zaoszczędzić?

Istnieje jednakże szereg części zamiennych do samochodu, które z powodzeniem możemy wykorzystać ponownie, oszczędzając przy tym niemałą kwotę pieniędzy. Dotyczy to przede wszystkim elementów karoserii jak zderzak, maska, tylny reflektor oraz błotnik.

Pieniądze możemy także zaoszczędzić, kupując pompy, czujniki, czy nietypowe amortyzatory. Tak jak podobnie ma to miejsce z rozrusznikami – części tego typu są obarczone ryzykiem i wszystko zależy od ich stanu technicznego. Nigdy nie kupujmy kota w worku.

Jak się zabezpieczyć, kupując używane części?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować używane części przez internet. To właśnie tam, na wszelkiego rodzaju portalach lokalnych możemy odnaleźć wiele interesujących nas pozycji po atrakcyjnej cenie. Warto jednak podejść do zakupów z rezerwą.

Oprócz sprawdzenia, czy dany element pasuje faktycznie do modelu naszego auta, powinniśmy zwrócić uwagę na pochodzenie części. Żeby z kolei ocenić ich stan techniczny, warto poprosić o dodatkowe zdjęcia od sprzedającego. Zapytajmy również o numer VIN, uchroni nas to od sytuacji, gdy do tego samego rocznika wyprodukowano różne części.

Nie bez znaczenia jest także portal, z którego kupujemy. W internecie pełno jest ofert, które mogą pochodzić z nielegalnego źródła. Dlatego warto zaufać sprawdzonym stronom internetowym, gdzie wystawiają się wyłącznie certyfikowani sprzedawcy, a my jesteśmy chronieni prawami konsumenta.

Podsumowanie – czy warto ryzykować?

Czy kupowanie używanych części jest warte? Jak najbardziej, ale to my musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo, a więc o sprawdzenie źródła oraz sprzedającego. Upewnijmy się, że dany element pasuje do naszego modelu oraz że jest w dobrym stanie.

Tego rodzaju polowanie na okazje, pomoże nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Ponadto nie przyczynia się ono do wykorzystywania dodatkowych zasobów energii oraz półproduktów. Jest ono zatem nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Warto jednak podejść do tego rozsądnie i wymieniać takie części, które nie odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo jak karoseria, czy podstawowe wyposażenie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę