Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Pierwsze miesiące każdego nowego roku to zawsze gorączka wypełniania i rozliczania deklaracji podatkowych za ubiegły rok podatkowy. Dla różnych rodzajów PIT obowiązują różne warunki i terminy, o czym szczególnie muszą pamiętać osoby prowadzące swoją własną firmę. Jak to wygląda w przypadku PIT 28?

1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?

3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

5. Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą rozliczania podatku, dedykowaną dla przedsiębiorstw. Polega on na tym, że podatek liczony jest tylko od przychodu, co oznacza, że nie możemy pomniejszyć wartości do zapłaty o koszty prowadzenia naszej firmy. Istnieje wiele różnych stawek ryczałtu, zależnych od profilu prowadzonej działalności. Zaliczamy do nich kolejno: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Dodatkowo istnieje również stawka 12,5%, która jest właściwa dla najmu prywatnego wynoszącego więcej niż 100 000 zł.

Aby móc rozliczać się na zasadzie ryczałtu, musimy prowadzić indywidualną działalność gospodarczą lub spółkę osobową oraz mieścić się w limicie obrotu wynoszącym 250 000 euro, przeliczanym na złotówki po średnim kursie NBP, ogłaszanym 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Warunek ten dotyczy także roku poprzedniego, czyli w sytuacji, w której uzyskaliśmy w 2018 roku przychód wyższy niż 250 000, to w rozliczeniu za 2019 nie możemy wybrać ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Innym zastrzeżeniem jest również ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne określa listę podatników, którzy nie mogą korzystać z ryczałtu ze względu na rodzaj prowadzonej działalności.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

W przypadku osób rozliczających się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego podstawą rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest PIT 28, który należy złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli więc będziemy rozliczać się za rok 2020, musimy wyrobić się do ostatniego dnia lutego 2021. Do PIT 28 mogą zostać dołączone także załączniki, różne w zależności od obecności dodatkowych źródeł przychodu czy też chęci skorzystania z dostępnych ulg. Takimi dodatkami do głównego zeznania mogą być:

  • PIT/D, pozwalający skorzystać z tzw. ulgi budowlanej, odlicza wydatki mieszkaniowe;
  • PIT 28/B, będący informacją o przychodach z działalności w formie spółki osobowej;
  • PIT/2K, czyli oświadczenie o wysokości wydatków poniesionych na inwestycję mającą zaspokoić nasze potrzeby mieszkaniowe;
  • PIT/O, zawierający w sobie ulgi, z jakich chcemy skorzystać w danym roku.

Ponadto jeżeli znajdujemy się w sytuacji, gdy poza własną działalnością pracujemy również na etat, poza PIT 28 mamy również obowiązek złożyć deklarację PIT 37, czyli tę, która rozlicza przychód z etatu. Dla PIT 37 obowiązuje nas standardowy termin do 30 kwietnia.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Gdy pracujemy dodatkowo na etacie, przychody ryczałtowe rozliczamy oddzielnie. Ta sama zasada dotyczy innych umów pomiędzy nami, a pracodawcą, czyli zlecenia oraz umowy o dzieło - dla wszystkich trzech rodzajów obowiązuje nas PIT 37 i termin kwietniowy. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że choć rozliczanie na zasadzie ryczałtu umożliwia nam korzystanie z ulg, to jednak nie ze wszystkich - nie dotyczy to ulgi prorodzinnej, składania wspólnego zeznania podatkowego z małżonkiem oraz rozliczenia się w sytuacji, gdy samotnie wychowujemy dziecko.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Rozliczenie PIT na ryczałcie, gdy przy okazji zatrudniamy w naszym przedsiębiorstwie pracowników, wymaga przede wszystkim złożenia deklaracji o dochodach dla każdej z osób, którą zatrudniamy. Oznacza to, że musimy wypełnić i dostarczyć kolejno:

  • PIT 11, będący informacją o wysokości dochodów, jakie uzyskał każdy z pracowników. Z elektronicznym złożeniem deklaracji musimy zdążyć do końca stycznia, a przekazanie dokumentu pracownikom nie może odbyć się później, niż do końca lutego;
  • PIT 4R, informujący o wysokości zaliczek pobranych na poczet podatku dochodowego. Na ten formularz również obowiązuje nas termin do końca stycznia i przekazujemy ją tylko do Urzędu Skarbowego;
  • PIT 8AR, zawierający w sobie roczny zryczałtowany podatek dochodowy. Składany do 31 stycznia, wysyłany tylko do Urzędu Skarbowego.

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?

Jeżeli dopiero zaczęliśmy prowadzić swoją działalność, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam na opanowanie dokumentacji. Aby ułatwić sobie sprawę, rozlicz PIT 28 online - jest to dużo łatwiejsze, niż bieganie z papierowymi dokumentami po urzędach, dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w odpowiednie oprogramowanie do wypełniania takich deklaracji lub poproszenie o to księgową, jeżeli już nawiązaliśmy współpracę z biurem rachunkowym.

tekst płatny

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę