Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dawne zwyczaje ciągle żywe

Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży oraz zespół Herody ze Zbójnej zajęły trzy pierwsze miejsca w kategorii dzieci i młodzieży podczas Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Jury imprezy, odbywającej się tradycyjnie w Regionalnym Ośrodku Kultury, doceniło też łomżyński zespół Maryna, przyznając mu wyróżnienie w kategorii „Herody, Z gwiazdą, Z kozą” zespołów dorosłych. – Podtrzymujemy dawne tradycje i zwyczaje! – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, ciesząc się, że regionalne tradycje są kultywowane przez kolejne pokolenia, w tym dzieci i młodzież.

Folklorystyczne przeglądy wojewódzkie odbywają się w Łomży od 32 lat, po utracie przez miasto statusu wojewódzkiego we współpracy z Białymstokiem.  
– Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego od roku 1999, czyli po reformie administracyjnej, organizujemy co dwa lata wspólnie z WOAK Białystok, obecnie Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku – mówi Jarosław Cholewicki. – Finaliści to laureaci przeglądów powiatowych z terenu całego województwa, Łomża jest dla tych zespołów pewnym finałem, a powiat łomżyński reprezentowały w tym roku cztery zespoły. Przyjeżdżają do nas zespoły z wielu miejscowości całego województwa, ciągle kultywujący dawne zwyczaje i tradycje, a tym razem mamy dla nich nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaski Instytut Kultury. 
W tym roku w finale uczestniczyło 15 zespołów, a oceniało je jury w składzie: przewodniczący Dariusz Kryszpiniuk, kierownik Działu Muzyczno-Teatralnego Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku oraz pracownice ROK Łomża, starszy instruktor-kostiumograf Agnieszka Brzóska-Wieczorek i instruktor do spraw folkloru Izabela Cierpikowska. W kategorii grup dziecięco-młodzieżowych zwyciężył Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu  „Z gwiazdą”, drugie miejsce zajęli kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży („Kolędowanie z kozą”), trzecie zespół „Herody” ze Zbójnej, a wyróżniono „Z gwiazdą” zespołu „Mali Szczuczyniacy” ze Szczuczyna.– Kultywowanie takich tradycji jest szczególnie rozpowszechnione w małych miejscowościach, gdzie ludzie często funkcjonują jak w rodzinie – zauważa dyrektor Cholewicki. – Przekazują więc sobie dawne zwyczaje, tradycje i różne obrzędy z pokolenia na pokolenie, dzielą się nimi z młodszymi, dbają, żeby nie zanikły. 
Zespoły dorosłe były podzielone na dwie kategorie. W kategorii teatrów obrzędowych zwyciężyły„Malinki” z Malinnik („Co można wyrabiać z lnu?”), wyprzedając „Tęczę” z Trzciannego („Pieczenie korowaja”) i zespół „Trzciannanki” z Trzciannego („Kiszenie kapusty”). W kategorii „Herody, Z gwiazdą, Z kozą” najlepszy okazał się zespół kolędniczy „Podlasie” z Wyszonek Błoni („Herody”), drugie miejsce zajęli kolędnicy „Herody” z Czyżewa, a trzecie zespół „Nowina” z Moszczony Królewskiej („Kolędowanie z gwiazdą”), W tej kategorii przyznano też dwa wyróżnienia: zespołowi „Maryna” z Łomży („Kolędowanie z kozą”) oraz zespołowi „Kalina” z Żurobic („Na szczęście, na zdrowie, na ten rok”). 
– Cieszy nas, że idzie to w kierunku tradycyjnym, nie jasełkowym – ocenia Jarosław Cholewicki. – Województwo podlaskie jest pod względem kulturowym bardzo zróżnicowane, co można zaobserwować również podczas naszego Przeglądu, są tu różne tradycje. Z podziwem patrzę też na to starsze pokolenie, które kultywuje i przekazuje dawne tradycje, optymizmem napawa również udział dzieci i młodzieży.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, ROK Łomża

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę