Ciężka praca, talent i pasja prowadzą na Mistrzostwa Polski

Tomasz Obrycki

Ma 8 i pół roku i ze starszymi o ponad rok będzie walczył w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 10 w szachach. Tomasz Obrycki, podopieczny Vafy Mammadova z Klubu Sportowego „Elbrus” Łomża, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 intensywnie przygotowuje się do Mistrzostw Polski, które za dwa tygodnie rozpoczną się w Szczyrku. Niedawno wygrał „Gwiazdę Północy” czyli Międzynarodowy Festiwal Szachowy w Jastrzębiej Górze.

- Zaplanowaliśmy, że turnieje, w których uczestniczy Tomek są elementami przygotowań do Mistrzostw Polski Młodzików – mówi Vafa Mammadov trener młodego szachisty z Łomży. - Sam udział w MP jest już sukcesem, gdyż inaczej niż w poprzednich latach przebiegały kwalifikacje do mistrzostw, zdecydowanie trudniej jest się dostać.
Tomasz wygrał Eliminacje Międzywojewódzkie Strefy podlasko-lubelskiej do Finałów Mistrzostw Polski Młodzików w 2020,  co zapewniło mu awans na Mistrzostwa Polski. Mistrzostwa te odbędą się w Szczyrku w dniach 21 - 29.02.2020 r. Przygotowując się do tych rozgrywek młody zawodnik z Łomży od początku roku brał udział w większych i mniejszych turniejach, w których zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Pierwszy turniej, w którym Tomasz brał udział odbył się w połowie stycznia w Białymstoku. Zajął pierwsze miejsce w 5 rundzie cyklicznie organizowanego Turnieju XXV edycji białostockiej ligi szkolnej do lat 10 (ur. 2010 i młodsi).
Kolejnym startem był udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Szachowym „Gwiazda Północy” w Jastrzębiej Górze w kat. chłopcy do lat 10. Zawody te odbyły się pomiędzy 19 a 25 stycznia, a Tomasz reprezentował jako jedyny Łomżę i region. Łącznie w rywalizacji brało udział 98 zawodników z Polski.
- Tomasz w turnieju zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Pierwszy raz brał udział i można powiedzieć, że zdobył Gwiazdę Północy – mówi trener Vafa Mammadov. - Zwyciężył w turniej, w którym na 9 możliwych punktów zdobył 8,5. Wygrywając 8 partii i jedną remisując.
Zawodnik w ostatnich dniach uczestniczył również w turnieju w Kolnie, który również wygrał.
Przed Mistrzostwami Polski łomżyński szachista weźmie jeszcze udział w 6 rundzie Turnieju XXV edycji białostockiej ligi szkolnej do lat 10.
Trener podkreśla, że ciężka praca, duża ilość godzin spędzonych przy szachownicy, talent i pasja chłopca przynoszą zamierzone efekty. Cieszy się, że pomimo iż Tomek rywalizuje z chłopcami o rok starszymi nie przeszkadza mu to w osiąganiu niemałych sukcesów.