Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

BMW z cofniętym licznikiem

Główne zdjęcie
historiapojazdu.gov.pl

Za cofanie liczników grozi kara od trzech miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Od 1 stycznia 2020 roku policjanci podczas kontroli drogowych sprawdzają zapisy samochodowych drogomierzy i wyłapują te, których odczyty są inne niż w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wczoraj w trakcie kontroli osobowego BMW zatrzymanego w Zaruziu, na trenie gminy Miastkowo, stwierdzono, że wskazanie jego licznika zostało zaniżone o ponad 23 tysiące kilometrów.

Siedzący za kierownicą właściciel pojazdu, 21-letni mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego, nie potrafił powiedzieć, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten odnotowany w bazie CEPiK. 

Zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja z prawidłowość pomiaru takiego drogomierza jest przestępstwem z art. 306a §1 kk. To oznacza, że podejrzewając taki fakt policjanci muszą podejmować czynności procesowe.
- Osoba ta została przesłuchana, zrobione zostały także oględziny pojazdu i zdjęcia - podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, zaznaczając, że policjanci wyjaśniają teraz czy doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. 

Sprawdź sam
Za cofanie licznika, zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy, grozi kara od trzech miesięcy do nawet 5 lat więzienia. 
- Surowa karna za przestępstwo cofania liczników samochodów, i ostatnie doniesienia medialne z całej Polski, o kolejnych ujawnianych czasami wielosettysięcznych różnicach w odczytach, powinna skłonić wszystkich, a zwłaszcza te osoby, które kupiły używany samochód, aby sprawdzić czy stan licznika zgadza się z tym, co widnieje w bazie którą widzą policjanci – mówi Mirosław Ofirefuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży, przy którym działa także okręgowa stacja kontroli pojazdów. -  Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na rządową stronę historiapojazdu.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, by poznać historię pojazdu od 2014 roku. Diagnosta podczas każdej wizyty auta w OSKP wpisuje do Centralnej Ewidencji Pojazdów aktualne stany licznika. To z tymi danymi  odczyty liczników porównują policjanci kontrolujący auta na drodze – dodaje dyrektor Oliferuk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę