Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżan w Łomży z roku na rok coraz mniej

Radośnie i hucznie, przy odgłosach wystrzałów fajerwerków rozświetlających niebo nad całym miastem, łomżanie witali Nowy Rok 2020. Wchodzimy w niego z życzeniami, aby był lepszy od starego. Ten, dla mającej od 601 lat prawa miejskie Łomży, jak się okazuje nie był specjalnie szczęśliwy. W ciągu minionego roku straciliśmy blisko pół tysiąca mieszkańców. W 2020 rok Łomża weszła z 58 993 osobami zameldowanymi na pobyt stały. Co równie ważne i przykre, z roku na rok w mieście rodzi się coraz mniej dzieci.

Współczesność ewidentnie Łomży nie służy. Po pamiętnej reformie administracyjnej kraju z 1999 roku, gdy miasto przestało być stolicą Województwa Łomżyńskiego, zaczęło tracić także ludzi. Na początku XXI wieku liczba mieszkańców Łomży przekraczała 65 tysięcy, ale z roku na rok było  ich coraz mniej. Według Urzędu Stanu Cywilnego ratusza na koniec 2010 stałych mieszkańców Łomży było jeszcze 61706. Pięć lat później już tylko 60028. W kolejnym 2016 roku Łomża zeszła poniżej 60 tysięcy stałych mieszkańców, a w 2020 rok wchodzi liczbą poniżej 59 tysięcy. Tylko w ubiegłym roku liczba zameldowanych na stałe w Łomży spadła o 474 osoby. Ubyło nas ponad dwa razy więcej niż w 2018 roku.  
Okazuje się, że spadają także liczy osób zameldowanych w mieście na pobyt czasowy. Jeszcze w 2017 roku było ich ponad 2 tysiące, a teraz jest ich o ponad 200 mniej. 

Wyludniania się Łomży póki co nikt nie potrafi powstrzymać. Z roku na rok w mieście coraz mniej osób bierze ślub i, co się z tym zapewne wiąże, rodzi się coraz mniej dzieci. Lekarstwem na to nie są ani rządowy program „500+”, ani wypłacane przez samorząd miasta „becikowe”, ani masowo budowane nowe mieszkania. Przez cały 2019 roku USC w ratuszu sporządził 1123 akty urodzenia. To o niemal równe sto mniej niż w 2018 roku, w którym w mieście rodziło się mniej dzieci niż w 2017 roku. W podobnym tempie spada liczba wypłacanych przez samorząd „becikowych”. W ubiegłym roku miejscy urzędnicy wydali 576 decyzji o przyznaniu rodzicom takiego świadczenia. Rok wcześniej takich decyzji było 658, a w 2017 r. jeszcze o 10 więcej.  
W 2019 roku, podobnie jak w latach poprzednich, w mieście częściej rodzili się chłopcy (584) niż  dziewczynki (539). Synom rodzice najczęściej na imię dawali: Jakub, Szymon, Aleksander i Franciszek, a córkom: Julia, Zuzanna, Zofia i Maja. 
Życzymy im, ich rodzicom i dziadkom, oraz wszystkim pozostałym mieszkańcom Łomży, wszystkiego najlepszego na 2020 roku 

PS. Za pewnego rodzaju pocieszenie mogą posłużyć dane USC dotyczące zgonów. W ubiegłym roku sporządzono ich w mieście 829. To dużo mniej niż w 2018 roku, gdy zmarło rekordowo dużo bo aż 919 łomżan. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę