Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zaczytana Łomża

Sobota upłynęła w Łomży na czytaniu i promowaniu czytelnictwa. Najpierw na Starym Rynku zainaugurowano łomżyńską odsłonę akcji „Zaczytane ławeczki”, w ramach której 10 oryginalnych ławek-otwartych książek stanie w różnych punktach miasta. Później odbyła się 8. edycja „Narodowego Czytania“. Łomża bierze w nim udział od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej klasyczne polskie nowele czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele oraz miłośnicy literatury w różnym wieku, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii spodziewano się spadku zainteresowania tradycyjnymi książkami, ale nic takiego nie nastąpiło, dzięki czemu e-booki i papierowe tomiszcza dopełniają się wzajemnie. Nie znaczy to rzecz jasna, że nie spada poziom czytelnictwa, stąd liczne akcje mające przeciwdziałać temu niepokojącemu stanowi rzeczy. Jedną z nich jest incjatywa Fundacji Zaczytani.org., dzięki której również w Łomży zagościły „Zaczytane ławeczki”. Miejsce ich lokalizacji wybrali sami mieszkańcy, a  inauguracja tej, jedynej w swoim rodzaju, czytelniczej wystawy-atrakcji, odbyła się podczas comiesięcznego jarmarku rozmaitości. 

– Bardzo się cieszymy, że zaczytane ławki trafiły do Łomży i będą w niej cieszyły oko mieszkańców i turystów do końca września – mówi Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org. – Od dawna chcieliśmy, żeby nasza wystawa ławek ruszyła w świat, żeby była obecna wszędzie, nie tylko w tych dużych miastach i mogła promować czytelnictwo, szczególnie wśród najmłodszych. Nie od dzisiaj wiadomo, że dziecko, które czyta staje się dorosłym, który myśli. Dlatego bardzo zachęcamy rodziców żeby czytali swoim dzieciom, a do tego sami czytali w domu, bo wtedy dają im świetny przykład i najmłodsi wtedy chętniej sięgają po książki. 

Dlatego podczas wydarzenia nie zabrakło licznych atrakcji dla najmłodszych. Potrzebę czytania dzieciom od najmłodszych lat przez rodziców zaakcentował  bajką o Słoniku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, był też multimedialny „Muppet Show“ czy spotkanie z Konradem Konym Czarkowskim, twórcą lalek do filmu „Planeta singli“.

– Bardzo fajnie, że te ławeczki mogą być nie tylko w Warszawie czy innych dużych miastach, ale i u nas! – podkreślali uczesnicy imprezy. To nie jedyny walor ławeczek, bowiem korzystając z umieszczonych na nich kodów QR będzie można pobierać bezpłatnie książki, a do tego przekazywać też Fundacji Zaczytani.org. pozycje już niepotrzebne czy nowe, kupione specjalnie z myślą o tworzonych przez nią w szpitalach, głównie dziecięcych, bibliotekach. 

 

Narodowe Czytanie na Długiej

Czytelnictwo i literaturę promowano też podczas ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania“. Była to ósma edycja tej imprezy pod patronatem prezydenta Polski i jego małżonki, stąd dobór tyluż klasycznych nowel/opowiadań. Przed siedzibą MBP „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, pochodzące z „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawę” Henryka Rzewuskiego czytali więc zgodnie młodsi i starsi, w tym podopieczni MDK-DŚT, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz I Liceum Ogólnokształcącego.  – Po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mnie do udziału w „Narodowym Czytaniu” – mówi Emilian Kudyba. – Przyjąłem to zaproszenie z ogromną radością, bo to świetna promocja czytania, wychodzenie do społeczeństwa z takim impulsem do tego, aby zajrzeć do książki, czytać i tym samym rozwijać się!

Chętni mogli też ozdobić swoje książki okolicznościowym stemplem, buszować na stoisku bibliotecznego kiermaszu z licznymi „białymi krukami“ za symboliczną złotówkę czy brać udział w konkursach, dla najmłodszych były zajęcia plastyczne, a wszystko odbywało się przy poetyckich piosenkach w wykonaniu Magdy Sinoff. 

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę