Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Pozwolenie na budowę wielkiego gazociągu obok Łomży

Główne zdjęcie
południowa część gazociągu Polska - Litwa

Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę 32-kilometrowego odcinka gazociągu na terenie gmin: Śniadowo, Łomża, Nowogród i Mały Płock. To fragment tzw. południowej nitki gazociągu, który ma połączyć sieci gazowe Polski i Litwy.

Gazociąg ma mieć średnicę 70 cm i po ukończeniu prac, popłynie nią nawet 4 miliardy metrów sześciennych gazu. Wytyczony pierwotnie z Litwy w kierunku Warszawy, w okolicy wsi Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim, gazociąg skręci 90 stopni na południowy wschód i poprowadzi w kierunku tłoczni Hołowczyce przechodząc w odległości kilku kilometrów od granic administracyjnych miasta Łomża. Decyzję administracyjną wyznaczającą dokładny przebieg gazociągu wysokiego ciśnienia przez powiaty: kolneński, łomżyński, zambrowski i wysokomazowiecki wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w lutym, a teraz na wniosek Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie, wydał także decyzję o pozwoleniu na budowę.  

Decyzja dotyczy odcinka o długości ok. 32,3 km wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, na terenie gminy Śniadowo, gminy Łomża, gminy Nowogród położonych w powiecie łomżyńskim oraz gminy Mały Płock położonej w powiecie kolneńskim. Obejmuje budowę: gazociągu DN 700, MOP 8,4 MPa, o długości ok. 32,3 km, na odcinku (H3 – I) wraz z infrastrukturą towarzyszącą; kanalizacji kablowej w celu ułożenia kabla światłowodowego o długości ok. 32,3 km, na odcinku (H3 - I); zespołu zaporowo-upustowego ZZU Stare Konopki, gmina Śniadowo, powiat łomżyński; drogi dojazdowej do ZZU Stare Konopki; zjazdu z drogi gminnej do ZZU Stare Konopki; przyłącza elektroenergetycznego dla ZZU Stare Konopki. 

Kilka miesięcy temu z mieszkańcami miejscowości w pobliżu których będzie przebiegał gazociąg spotykali się przedstawiciele Gaz-System prezentując jak będzie wyglądała budowa tzw. południowej części gazociągu Polska – Litwa. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i zostać zakończone przed końcem 2021 roku. Jeszcze w tym roku miałaby zostać wycięte wszystkie drzewa, które rosną na trasie gazociągu. To pas o szerokości 28 metrów, którzy przebiegnie m.in. przez podłomżyńskie wsie Chojny Młode, Czaplice i Andrzejki. W sumie tylko na odcinku 32 km, na które wojewoda wydał pozwolenie na budwę gazociąg przetnie ponad 600 działek. Ich właściele otrzymają odszkodowania, które ma wyliczyć rzeczoznawca powołany przez wojewodę, przy czym decyzje ustalające jej wysokość będą wydawane dopiero po zakończeniu budowy gazociągu. 

zobacz: Tak położą grubą rurę gazociągu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę