Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pszczoły w niebezpieczeństwie

Główne zdjęcie
Ramka z miodem

We wsi Wojdy koło Rajgrodu wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Choroba nie zagraża ludziom bezpośrednio, ale jest bardzo groźna dla pszczół i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. Pasiekę w której ją wykryto trzeba spalić, a wokół wyznacza się obszar zapowietrzony.

We wtorek taki obszar zapowietrzony w związku ze zwalczaniem zgnilca amerykańskiego pszczół  wojewoda podlaski wyznaczył w pasie 6 km od wsi Wojdy. W gminie Rajgród obejmuje on miejscowości: Wojdy, Rybczyzna, Skrodzkie, Czarna Wieś, Tama, Rajgród, Kosiły, Woźnawieś, Karczewo, Orzechówek, Stoczek, oraz wsie Rumiejki, Źrobki, Tobyłka, Solistówka, Barszcze, Dreństwo, Bułkowizna w gminie Bargłów Kościelny na terenie powiatu augustowskiego. 

Na tym obszarze zakazane jest organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół, ale także -  – bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii - przemieszczanie rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie.

Burmistrz Rajgrodu i Wójt Gminy Bargłów Kościelny zostali zobowiązani do oznaczenia wyznaczonego przez wojewodę obszaru zapowietrzonego specjalnymi tablicami ostrzegawczymi przed  zgnilcem amerykańskim pszczół, natomiast posiadacze pszczół mają natychmiast zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii miejsca, w których przebywają pszczoły.

Zgnilec amerykański pszczół to bakteryjna choroba, która  pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. Atakuje wyłącznie larwy, które zamierają w zasklepionej komórce i gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli. 

- Dlatego najlepszym sposobem na zwalczenie tej choroby jest natychmiastowe spalenie całego ula wraz z pszczołami – mówi Wiesław Grzymała prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Łomży. Dodaje on, że pszczelarz, w którego pasiecie wykryto chorobę może liczyć na odszkodowanie. Straty także finansowe mogą mieć za to pszczelarze, których pasieki znajdują się w obszarze zapowietrzonym, z którego nie można sprzedawać produktów. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę