Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Duopol Łomża–Ostrołęka?

Główne zdjęcie
Raport MPiT ws. deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce

Co łączy Łomżę i Ostrołękę? Rzeka Narew, droga krajowa nr 61, jedna diecezja... i niektórzy mieszkańcy tworząc rodziny, albo przejeżdżają z jednego do drugiego miasta w poszukiwaniu lepszej pracy. Teraz do tego grona dołączyli... eksperci pracujący na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Stworzyli oni duopol Łomża–Ostrołęka i umieścili go na liście 32 miast, w tym czterech duopoli, które miałyby być beneficjentami programu deglomeracji. Według ekspertów MPiT z Warszawy można wyprowadzić do nich siedziby co najmniej 31 urzędów.

Raport „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”, opublikowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.  To jak – jak przekonuje - analiza miast, w których w niedalekiej przyszłości, mogłyby funkcjonować wybrane urzędy państwowe. Dziś w Polsce jest 107 urzędów centralnych, ale tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą. Tymczasem według ekspertów MPiT liczba tych, które mają swoją główną siedzibę poza stolicą, mogłaby się zwiększyć o co najmniej 31. 
„Do tej pory lokalizacja centralnych instytucji państwowych była prowadzona dość chaotycznie, nie wynikała z przemyślanej polityki państwa w tym zakresie. Tymczasem delokalizacja urzędów mogłaby stać się działaniem, które przyniesie szereg korzyści nie tylko miastom docelowym i jej mieszkańcom, ale także samej stolicy i całej administracji publicznej – podkreśla szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz” - czytamy w ministerialnym komunikacie. 

Ministerstwo wskazało miasta, które mają na deglomeracji. To miasta o podstawowym znaczeniu dla struktury osadniczej: (Warszawa), Kraków, Gdańsk-Gdynia, Wrocław, Poznań, Katowice – Aglomeracja Górnośląska, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz z Toruniem i Lublin; pozostałe ośrodki wojewódzkie pełniące szereg funkcji krajowych: Białystok, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Zielona Góra; ośrodki o znaczeniu regionalnym połączone węzłami z główną siecią osadniczą: Częstochowa, Radom, Bielsko-Biała, Rybnik, Płock, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Kalisz z Ostrowem Wlkp., Koszalin, Legnica, Grudziądz, Słupsk. 
„Z przeprowadzonej przez ekspertów analizy wynika, że do tej listy należałoby również dołączyć, liczące 75 tys. mieszkańców, Siedlce (najmniejsze analizowane miasto) oraz zespół Łomży i Ostrołęki, które powinny być rozważane jako ośrodki regionalne” – czytamy w komunikacie MPiT.

Minister Emilewicz rekomenduje stworzenie pilotażowego programu, który polegałby na przeniesieniu jednego z urzędów. 
-  Wnikliwa obserwacja i następnie ewaluacja tego procesu pozwoliłaby ustrzec się błędów przy zwiększaniu skali delokalizacji w przyszłości – zauważa minister Jadwiga Emilewicz, przedstawiając „wstępną analizę kilkudziesięciu polskich instytucji państwowych, które w opinii ekspertów mogłyby zostać z powodzeniem przeniesione na przykład do byłych miast wojewódzkich”. 
Oto one: Urząd Regulacji Energetyki, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Centralna Komisja Egzaminacyjna, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Agencja Rezerw Materiałowych, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Krajowy Zasób Nieruchomości, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Zamówień Publicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Dozoru Technicznego, Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Centralny Ośrodek Sportu, Polska Agencja Antydopingowa, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Agencji Atomistyki, Biuro Nasiennictwa Leśnego, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Warszawie, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi, Centrala Narodowego Fundusz Zdrowia, Komenda Główna Straży Granicznej, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Szef Obrony Cywilnej Kraju.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę