Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Obrona Nowogrodu – widowisko historyczne przedstawiające epizod walk o miasto.

Główne zdjęcie
przygotowania do inscenizacji

Niedziela godz.15.00 Rekonstrukcję historyczną obrony Nowogrodu w 1939r. a dokładnie epizodu obrony schronu przy moście organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej “SGO Narew”, kilkudziesięciu ludzi kultywujących tradycje 33 pułku piechoty. Trzeci batalion tego pułku , 66 lat temu walczył w wojnie obronnej właśnie w tej miejscowości. Inscenizacja rozpocznie się od próby przeprawy przez most na Narwi zmotoryzowanego oddziału Wermachtu. Później dojdzie do starć z oddziałami niemieckimi, które wykonały desant na przeciwległej linii obrony – tak w skrócie będzie wyglądać przebieg inscenizacji. Całość potrwa kilkanaście minut, ale będzie na co popatrzeć – zapewniają organizatorzy. Będzie też można dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy na temat samej budowli i wydarzeń z czasów wojny.

Prace przy odnowieniu nowogrodzkiego schronu i rekonstrukcji fragmentu walk o Nowogród trwają już od dwóch miesięcy. Przez ten czas przewinęło się w tym miejscu bardzo dużo osób ciekawych celu naszych prac – mówi Zbigniew Dąbkowski, który na co dzień pracuje jako ratownik medyczny, podczas inscenizacji wcieli się w dowódcę wojsk polskich. Oprócz mieszkańców Nowogrodu i okolic, grupę, która pracowała nad renowacją schronu odwiedzały też wycieczki zorganizowane, nawet z zagranicy. O Łotyszy, Włochów, a nawet Niemców nie było trudno z racji sąsiedztwa dużego hotelu w tym mieście. Często spędzali tam długie godziny po to, by wysłuchać opowieści o tym, co działo się na tym terenie przed kilkudziesięciu laty.
Znaleźli się również i tacy, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń. W sobotę odwiedził nas człowiek, od którego dowiedzieliśmy się mnóstwo rzeczy o historii powstawania tego schronu – mówi Dąbkowski. Opowiedział nam, w którym miejscu podchodziła bocznica kolejowa, gdzie wyładowywano cement i drewno. Jak wyglądało otoczenie. Opowiadał o ludziach, którzy pracowali przy budowie - dodaje. Wykonaniem budowli zajmowali się junacy. Była to służba, gdzie można było „odpracować” służbę wojskową, jednocześnie przechodząc kurs przysposobienia wojskowego. Po wojnie funkcjonowało jeszcze takie określenie, jednak oficjalnie były to już Ochotnicze Hufce Pracy. Źródła historyczne podają, że budowa schronu trwała jeszcze w sierpniu 1939 r., kiedy wojska niemieckie szykowały się już do natarcia.
W inscenizacji weźmie udział niespełna trzydziestu ludzi. Będą ubrani w kopie oryginalnych mundurów wojsk polskich i niemieckich z 1939 r. O godzinie 15.00 odtworzą fragment całości działań wojennych na tym odcinku. Fragment martyrologii polskiego żołnierza. W inscenizacji weźmie udział niespełna trzydziestu ludzi. Będą ubrani w kopie mundurów wojsk polskich i niemieckich z 1939 r. W organizację przedsięwzięcia włączył się burmistrz Nowogrodu.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę