Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mniej nietoperzy nad Narwią

Główne zdjęcie
Nietoperze zimujące w piwnicach dawnego browaru w Drozdowie

Tej zimy w okolicach Łomży zimowało znacznie mniej nietoperzy niż w latach poprzednich – wynika z dorocznego monitoringu tych ssaków. W lutym chiropterolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian i przyrodnicy z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, odwiedzają setki piwnic by poszukiwać w nich zimujących w nich nietoperzy. W tym roku choć piwnic sprawdzili więcej niż przed rokiem to naliczyli tam o niemal 120 nietoperzy mniej.

Poszukiwania nietoperzy w piwnicach dawnego browaru w Drozdowie
Poszukiwania nietoperzy w piwnicach dawnego browaru w Drozdowie

W Dolnie Narwi najczęściej występującymi gatunkami nietoperzy są: gacek brunatny, nocek rudy i nocek Natterera. Te ssaki dla większości ludzi są  niemal niewidoczne, ze względu na nocny tryb aktywności życiowej. Niemniej efekty ich nocnej „pracy” dla ludzi się bardzo pozytywne. Na przykład, najliczniej występujący na Ziemi Łomżyńskiej nocek rudy zjada około 2 tysięcy owadów na dobę. Ich pokarm stanowią np. komary, dlatego nietoperze te mistrzowsko opanowały latanie  nisko nad powierzchnią wody. Inne gatunki nietoperzy np. nocki Natterera zjadają pająki, a Gacki brunatne lubią gąsienice motyli...

Każdej zimy od ponad 20 lat chiropterolodzy, czyli badacze i znawcy budowy, trybu życia i zwyczajów nietoperzy odwiedzają piwnice i piwniczki na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, by policzyć zimujące tu nietoperze. W tym roku od 12 do 17 lutego weszli do ponad 300 piwnic, ale nietoperze były tylko w 158 z nich. Doliczono się łącznie 683 nietoperze, czyli o 119 mniej niż niż w 2018 roku, gdy ze względu na warunki atmosferyczne badacze mogli dotrzeć do 296 piwnic.
Najwięcej było nocków rudych (278), nocków netterera (207) i gacków brunatnych (188), ale każdego z nich było znacząco mniej niż rok wcześniej. 
Tak jak przed rokiem chiropterolodzy znaleźli trzy osobniki rzadko widywanych nocków łydkowłose. Jest to gatunek tzw. naturowy, tj. objęty dyrektywą ochronną Unii Europejskiej jako rzadki i ginący. W tym roku spotkani także jednego przedstawiciela gatunku mroczek późny. To jeden z największych polskich nietoperzy  mający rozpiętość skrzydeł nawet do 38 cm.

Zanotowany w tym roku znaczny spadek liczb zimujących w Dolinie Narwi nietoperzy specjaliści wiążą z działalnością człowiekiem. Z jednej strony to postępująca chemizacja rolnictwa, a z drugiej „termomodernizacja” domów i budynków gospodarskich. Nietoperze latem zwykle kryją się na strychach, w szczelinach dachów i ścian. Styropianowa izolacja domów i uszczelnianie wszelkich otworów, sprawia że coraz trudniej im się tam dostać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę