Medal był blisko

Monika Marcińczyk

Na wysokim, szóstym miejscu zakończyła zmagania w Mistrzostwach Polski do 16 lat zawodniczka Klubu Szachowego Maraton Łomża, Monika Marcińczyk. Najlepszej łomżyńskiej juniorce do podium zabrakło zaledwie pół punktu.

15-letnia Marcińczyk przystąpiła do rywalizacji w zorganizowanym w Szklarskiej Porębie czempionacie z 8. numerem startowym w stawce 48 zawodniczek. Początek turnieju był w wykonaniu utytułowanej łomżanki znakomity, bowiem w pierwszych czterech partiach zdobyła aż 3,5 punktu z 4 możliwych. Druga część zmagań była już jednak nieco słabsza. I chociaż nasza szachistka nie znalazła do końca zawodów pogromczyni to nie udało jej się także wygrać ani jednej potyczki. W efekcie pięć remisów w ostatnich pięciu partiach spowodowało, że ucząca się na co dzień w Szkole Podstawowej nr 7 Marcińczyk zdobyła w sumie 6 punktów, a to pozwoliło jej zająć 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Warto podkreślić, że Monika grała w Mistrzostwach Polski do 16 lat po raz pierwszy i także w przyszłym roku będzie mogła walczyć w tej samej grupie. W tym roku w gronie 15-latek uplasowała się na wysokiej drugiej pozycji, co jest znakomitym prognostykiem na przyszłość.

***

Oprócz Moniki Marcińczyk, spora grupa łomżyńskich szachistów rywalizowała w turniejach mniejszej rangi, które odbywały się w naszym regionie. W zawodach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej po raz kolejny z dobrej strony pokazali się zawodnicy Klubu Sportowego Elbrus Łomża. Znakomicie zaprezentował się jeden z najmłodszych zawodników Elbrusa, 8-letni Tomasz Obrycki, który zajął trzecią lokatę podczas rozegranej w Białymstoku VII rundzie Białostockiej Ligi Szachowej do 8 lat. Podopieczny trenera Vafy Mammadova zgromadził 6 punktów w 7 partiach. Punkt mniej zapisali na koncie dwaj jego klubowi koledzy - dziewiąty Piotr Ciszewski oraz Jerzy Chełstowski, który zajął jedenastą pozycję. W zawodach wystąpiło 56 zawodników. Dobry wynik w bardzo silnie obsadzonej Białostockiej Lidze do 13 lat zajął 11-letni Bartosz Chełstowski (Elbrus), który z dorobkiem 5 punktów zakończył zmagania na 9. miejscu w gronie 45 uczestników.
W ostatnią niedzielę w Białymstoku rozegrane zostały XXI Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Pracowników Oświaty, Nauki i Wychowania oraz emerytów. W tej imprezie równych sobie nie miał prezes i trener Klubu Szachowego Maraton Łomża, Robert Michalak. Reprezentujący na zawodach łomżyńską Okręgową Komisję Egzaminacyjną szachista zgromadził 6,5 punktu z 7 możliwych. Tego samego dnia w Zambrowie odbył się IV Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza tego miasta. W stawce 89 zawodników najlepszy okazał się reprezentujący barwy UKS-u Kopernik Olsztyn łomżanin, 20-letni Bartosz Kotarski (6,5 pkt. w 7 partiach). W pierwszej dziesiątce OPEN znalazł się także tata Bartka, Grzegorz Kotarski, który z 5 punktami na koncie zajął 7. lokatę.  Prowadzone były także oddzielne klasyfikacje w grupach do 10, 13 i 16 wśród dziewcząt i chłopców. Także tutaj kilka czołowych miejsc zajęli zawodnicy z Łomży: