Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nowatorski projekt Gminy Nowogród

Aż 268 mieszkańców Gminy Nowogród bierze udział w projekcie „Ja w internecie”. To cykl bezpłatnych szkoleń, adresowanych do osób dorosłych od 25 roku życia, realizowanych dzięki współpracy z Fundacją Legalna Kultura. Ich celem jest edukacja mieszkańców w zakresie świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu, dzięki czemu będą mogli realizować w sieci swoje potrzeby kulturalne, informacyjne, biznesowe, administracyjne i społeczne. To nie jedyne korzyści tego projektu, bowiem po zakończeniu szkoleń 29 komputerów z najnowszym oprogramowaniem trafi do szkoły w Nowogrodzie.

jawinternecie_logo1.JPG

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez sieci, ale wciąż są osoby poruszające się w niej niezbyt pewnie, szczególnie te w starszym wieku. Projekt „Ja w internecie”, w przystępny sposób przybliża nie tylko tajniki internetu, ale i e-usług publicznych.

– Gmina Nowogród realizuje ten projekt dzięki Fundacji „Legalna Kultura”, która otrzymała grant do rozdysponowania wśród zainteresowanych nim gmin – mówi burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka. – Realizujemy ten projekt na pełną skalę, czyli 150 tysięcy złotych dofinansowania, tak więc nie dość, że Gmina Nowogród nic do niego nie dokłada, to korzyści jest naprawdę wiele. Pierwsza jest namacalna, bowiem po zakończeniu projektu 29 nowoczesnych komputerów, laptopów z funkcją tabletu, trafi do szkoły i będą z nich korzystać nasze dzieci.

Na razie jednak od stycznia do końca maja użytkują je dorośli, mając z tego nie tylko mnóstwo korzyści, ale i satysfakcji. Sprzęt od razu zyskał ich zaufanie, szczególnie osób starszych o ograniczonej sprawności manualnej, którym zdecydowanie łatwiej pracuje się bez myszki.

Łatwość korzystania z komputera ma tu ogromne znaczenie, bowiem pracujący w 12-osobowych grupach pod kierunkiem trzech trenerów uczestnicy zgłębiają podczas dwudniowych szkoleń tajniki takich tematów jak: rodzic w internecie, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, kultura w sieci, tworzę własną stronę internetową (blog), rolnik w sieci oraz mój biznes w sieci. – Każda grupa realizowana w ramach tego projektu cieszy się sporym zainteresowaniem – nie kryje satysfakcji burmistrz Palka. – Ważne dla nas jest również to, że trenerzy przekazują uczestnikom także ogólną wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, bo nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę, jak jest ono ważne, jak dużo zagrożeń czyha na nas w internecie. Teraz nikt nie wyobraża już sobie bez niego życia, ale trenerzy zwracają uwagę, jak zachować w nim bezpieczeństwo i jest to wspólny element tych wszystkich zajęć.

– Była możliwość skorzystania z takiego szkolenia i zapisałem się bez wahania – mówi jeden z uczestników programu. – Dla człowieka, który ma ponad 50 lat każda wiedza o internecie jest pożyteczna, bo zmiany w technice i oprogramowaniu są tak szybkie, że mało kto za nimi nadąża, chyba, że ktoś w tym siedzi na bieżąco, albo w tym pracuje. Mamy tutaj możliwość skorzystania z nowych programów i komputerów, co też jest niezwykle ważne, bo te nasze domowe komputery mają zwykle po kilkanaście lat. – Zajęcia są bezpłatne, prowadzone przez fachowca – to opinia kolejnego zadowolonego uczestnika szkolenia. – Z wiedzy trzeba korzystać tam, gdzie ją można zdobyć i cieszymy się, że mamy taką możliwość – takie szkolenia powinny być częściej!

Zdobyta przez blisko 300 osób wiedza oraz wymiana sprzętu komputerowego w szkole po zakończeniu szkoleń to nie jedyne korzyści uczestnictwa w projekcie „Ja w internecie”.

– Bardzo cieszy mnie również to, że uczestnicy nie tylko zdobywają tu wiedzę, ale te 12-osobowe grupy bardzo fajnie się integrują – zauważa Grzegorz Andrzej Palka. – Można tu zacytować słowa uczestników, bo już kilkakrotnie spotkałem się z sytuacją, że pytając o atmosferę na zajęciach słyszałem w odpowiedzi, że są „przyjaciółmi kościołowymi”, to znaczy, że spotykają się w kościele, wymieniają się uprzejmościami, ale na dobrą sprawę nie znają się i nawet nie wiedzą, jak się nazywają. A tu mogli spotkać się w przyjaznym, niewielkim gronie, nawiązać znajomości, zintegrować – jest to dodatkowa, ale według mnie bardzo istotna, wartość tego projektu. Z opinii mieszkańców, którzy są już po kursie, wynika, że pożytecznie i bardzo miło spędzili ten czas.

W sympatycznej i luźnej atmosferze, w niewielkich grupach wiedzę przyswaja się łatwiej, a później można ją już wykorzystywać w praktyce, w codziennym życiu.

 

Program „Ja w internecie” jest realizowany i finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”, a jego operatorem  jest Fundacja Legalna Kultura.

fundusze.JPG

(tekst płatny)

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Burmistrz Grzegorz Palka wręcza certyfikaty
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę